Wakacyjny kalendarz folkfana

Zapowiednik festiwalowy lipiec
Anna Wilczyńska, 8 lipca 2018
Ethno Port 2018
Fot. Kamil Piotrowski
Zapraszamy do lektury naszego przewodnika po etno-folkowych, wakacyjnych festiwalach. Tak jak i wcześniej podkreślamy, że wybór imprez proponowany tutaj z pewnością jest niepełny. Liczymy tu też na Was - piszcie!

Minął już pierwszy tydzień lipca, więc przypomnijmy co już się w nim odbyło. Z imprez, które szczególnie polecaliśmy, wymienić należy na pewno festiwal Celtycki Gotyk w Toruniu, Żmijowisko - spotkanie ludzi gór w Zajeździe pod Caryńską oraz Rodzinny Tabor w Zawadce Rymanowskiej. Sezon rozpoczęli też "szantowcy" w Gdańsku na "Szantach pod Żurawiem". Miłośnicy muzyki klezmerskiej już pod koniec czerwca tłumnie ruszyli do Krakowa, aby cieszyć się festiwalem Shalom na Szerokiej. Natomiast w ostatni weekend (7-8.07) Kraków był opanowany przez fanów muzyki tradycyjnej i folkowej, którzy zjechali na jubileuszową edycję Rozstajów, o której pisaliśmy tutaj.

Tak oto dotarliśmy do tego, co jeszcze przed nami. Drugi tydzień lipca (12.-15.07) to czas na Kazimiernikejszyn - imprezy sceny alternatywnej, na której pojawiają się artyści folkowi na czele ze współpomysłodawcą festiwalu Paprodziadem i jego Dziadami Kazimierskimi. W tym roku z folkowych nut należy liczyć na Neoklez.

Tego samego dnia, trochę bardziej na południowy wschód, w Chutorze Gorajec wystartuje 8. Folkowisko Festiwal Kultury Pogranicza. W tym roku program zapowiada się bardzo zachęcająco. Gwiazdą będzie Kapela ze Wsi Warszawa, Białoruskie Dzieciuki, Katarina Malikova ze Słowacji i reaktywowana niedawno Yerba Mater. Festiwal ten – podobnie jak Kazimiernikejszyn - potrwa do niedzieli 15.07.

Z kolei w sobotę 14.07 w skansenie w Wygiezłowie 40 km od Krakowa po raz ósmy obędzie się jednodniowy festiwal EtnoMania, który uświetnią m.in. Janusz i Kaja Prusinowscy, Krzikopa i folkowo-poetycka Oreada.

Nie próżnują też żeglarze, 14-15 lipca na "Szantach w Kunicach" (k. Legnicy) wystąpią: Jan i Klan, EKT Gdynia, Mietek Folk, Orkiestra Samanta, Sąsiedzi, Old Marinners, Za Horyzontem, Syndrom Beczki, W Stronę Portu, Trzy Maszty.

W kolejnym, trzecim tygodniu lipca imprezy folkowe posypią się jak z rękawa i nieraz trzeba będzie stanąć przed wyborem, dokąd się udać. W piątek 20.07 rozpocznie się kultowy, 23. Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza (o którym więcej tutaj). Jednocześnie w Zdyni rusza 36. Łemkowska Watra. W line-upie tej ostatniej m.in. Orkiestra Św. Mikołaja, Burjan, Lemko Tower, Nadija, Hulajhorod z ciekawym projektem. Jakby tego było mało, również tego samego dnia w Głuchołazach wystartuje 12. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej "Kropka". Podczas imprezy wystąpi m.in. Stanisław Soyka z zespołem, Antoni Muracki i inni bardowie, oraz znana fanom folku, poetycka Chwila Nieuwagi oraz bałkańska fanfara - Sokół Orkestar z Krakowa. I dołożymy Wam jeszcze na 20 lipca "Celtycką Noc Pod Szrenicą" Festiwal Muzyki Celtyckiej w Szklarskiej Porębie, gdzie zagrają: Rhiannon Celtic Band, Dziwoludy, Kukavica, Duo Żaki.

Dosłownie trzy dni potem, w środę, 25.07 rozpocznie się 14. Festiwal Kultur Świata Globaltica. Jak zwykle pojawi się na nim plejada gwiazd etno-folku z Polski i całego świata, min. Kapela Niwińskich (Polska), Adam Strug (Polska), Mû Mbana (Gwinea Bissau), Duo Sabîl (Palestyna), Huun-Huur-Tu (Rep. Tuwy / Rosja), Moonlight Benjamin (Haiti), Sofiane Saidi & Mazalda (Algieria / Francja), Arvvas (Laponia / Norwegia), Elida Almeida (Wyspy Ziel. Przylądka), Gili Yalo (Etiopia / Izrael), Chico Trujillo (Chile), OXUS Ensemble (Uzbekistan), Eric Triton (Mauritius). Impreza odbywa się w przestrzeni Parku Kolibki i przez wielu fanów etno uważana jest za jeden z najciekawszych festiwali tego typu w Polsce.

Tego samego dnia (25.07) bliżej wschodniej granicy rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur”. W kilkunastu miejscowościach woj. podlaskiego wystąpią zespoły folklorystyczne z całego świata, jak również artyści folkowi, jak np. Susanna Jara, Bum Bum Orkestar, Czeremszyna, WoWaKin Trio, Kapela Brodów, Odpoczno. Do gości specjalnych można też zaliczyć gruzińskie Urmuli, które razem z zespołem Trebunie Tutki wykona program z płyty „Duch Gór”.

W weekend 27-29.07 tradycyjnie do Amfiteatru nad J. Czos ściągną miłośnicy muzyki o amerykańskich korzeniach. Dla fanów dodam, że tegoroczny line-up Międzynarodowego Festiwalu Piknik Country & Folk przedstawia się następująco: Michał Lonstar, Mariusz Kalaga, Alicja Boncol, Tomasz Szwed, Albert Lee, Jason Lee McKinney Band, Darryl Worley, Honky Tonk Brothers, Frank Solivan & Dirty Kitchen (więcej o tym festiwwalu możecie poczytać w Magazynie FOLK24_Nr9).

W ten sam weekend (27-29.07) rozpocznie się impreza z wieloletnią tradycją. 55. Tydzień Kultury Beskidzkiej, bo o nim mowa, to największe w tych górach spotkanie z folklorem. W kilkunastu miejscowościach woj. śląskiego zaprezentują się zespoły folklorystyczne z Polski, Hiszpanii, Ukrainy, Włoch, Macedonii, Turcji, Bułgarii, Beninu, Serbii, Rumunii, Meksyku, Japonii, Indii, Indonezji oraz gość specjalny - Future Folk. Najwięcej imprez i koncertów odbędzie się jak zwykle w Wiśle, w amfiteatrze im. S. Hadyny.

Również w sierpniu nie zabraknie ciekawych festiwali folkowych – ale o tym już za dwa tygodnie, w drugiej części kalendarza folkfana. Życzymy miłych wakacji!

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu