Od Wolnej Grupy Bukowiny do młodych bardów

Spektakl muzyczny „Niebo jak żuraw”
Kamil Piotr Piotrowski, 31 lipca 2020
Spektakl „Niebo jak żuraw”
Fot. Press
Jeszcze w ub. roku na polskiej scenie folkowej pojawił się spektakl, czy raczej widowisko muzyczno-słowne pt. „Niebo jak żuraw”. Spektakl, ponieważ nie jest to zwykły koncert, to raczej mieszanina piosenek, recytacji poezji i szczypty teatru.
Ktoś, komu bliska jest muzyka z kręgu tzw. „krainy łagodności” bez trudu skojarzy tytuł tego spektaklu z jedną z najbardziej znanych piosenek Wojtka Bellona i Wolnej Grupy Bukowiny. I słusznie. Klimat jest taki właśnie, choć wykonawcy proponują dość dalekie odejście od brzmienia oryginalnych utworów WGB, stawiając raczej na swobodne łączenie różnych gatunków. Stąd niemal bluesowe wersje niektórych pieśni. Nie wahają się również sięgać po mocniejsze, rockowe brzmienie. Wszystko razem brzmi tak, jakby zmieszać nasze, rodzime bukowińskie klimaty z brzmieniem amerykańskiego Południa.

Nie pierwszy to raz

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Michał Skuza, znany mi od lat muzyk folkowy, kompozytor, autor tekstów, a jednocześnie filolog angielski o specjalizacji literatura i kultura USA, miłośnik i tłumacz literatury i poezji amerykańskiej. Kilka lat wcześniej zrealizował swój inny, podobny pomysł, ale odnoszący się do muzyki z Południa U.S.A., głównie bluesa, okraszonej podczas koncertów recytacjami fragmentów prozy amerykańskiego poety Walta Whitmana i opowieściami o tamtych czasach i miejscach. Nazywało się to „The Grass Harp”. Tym razem Michał postanowił sięgnąć do bogatej twórczości Wojtka Bellona. Tak o tym Michał opowiada:
– Naszym zamiarem było przedstawić te niepowtarzalne pieśni Bukowiny w nowych, autorskich aranżacjach, czasami wykraczających daleko poza krąg ogniskowy. Niewiele tutaj wersji zbliżonych do oryginałów, a znacznie więcej dźwięków kojarzących się nieodparcie z brzmieniem Południa USA, oraz klimatami pieśni drogi. Drogi przez pustkowia, przez góry, przez samotność, przez Życie...

I nic dziwnego, bo zainteresowanie Michała Ameryką i tamtymi klimatami muzycznymi sięga daleko, daleko w przeszłość. Jak mi opowiadał najpierw była muzyka, a później szersza fascynacja kulturą Ameryki. To muzyka zaprowadziła go na studia filologiczne, to muzyka wskazała jaki studiować na nich kierunek.

Nowe pieśni drogi

Ale wracając do nowego projektu. W ubiegłym roku „Niebo jak żuraw” wystawiane było trzykrotnie, w „Old Timers Garage” w Katowicach  (w maju i październiku) oraz w Zawoi pod Babią Górą, na Festiwalu Folkowym „Zawoja Fest” (w sierpniu) – za każdym razem gromadząc komplet publiczności. Zwieńczeniem pomysłu był jesienny koncert w OTG ze specjalnym udziałem Wolnej Grupy Bukowiny oraz legendarnego poety, Adama Ziemianina.
– Jesteśmy przekonani, że Wojtkowi spodobałyby się współcześnie pisane, aranżowane i nagrywane przez wielu artystów pieśni drogi, a w szczególności pomieszanie tego gatunku z bluesem, folkiem a nawet mocniejszym brzmieniem. A zatem, czy Wolna Grupa Bukowina może brzmieć jak Dave Matthews, Paul Simon, Neil Young czy późny David Crosby? Tak! – kontynuuje opowieść Michał Skuza
Wykonawcy zostali zaproszeni też do Radia Katowice, gdzie w półgodzinnym programie opowiadali o tym, czym jest ten spektakl. W kwietniu mieli zagrać jego obszerne fragmenty na żywo, w studio Radia Katowice, niestety epidemia pokrzyżowała plany, jest jednak nadzieja, że uda się je zrealizować w późniejszym terminie. Póki co, 3 maja zagrali online koncert z okazji 35 rocznicy śmierci Wojtka Bellona. 
Choć w chwili obecnej spektakl ma na celu promocję młodych (a nawet bardzo młodych) wykonawców, a jego priorytetem jest piosenka autorska, nie znaczy to, że w programie nie ma już piosenek Wolnej Grupy Bukowiny. Choć przeważają utwory autorskie, bukowinowy klimat oczywiście pozostał ten sam.
Staram się do koncertów podNiebnych wprowadzać młodzież, stałym wokalistą jest tu mój syn Błażej. Zależy mi też, by dominował w tym projekcie program autorski. Owszem będziemy wracać do znanych pieśni, znanych autorów, ale głównym zadaniem projektu będzie jednak pokazanie młodych, jeszcze nieznanych artystów i ich twórczości – wyjaśniał mi w naszej korespondencji Michał.

I wespół w zespół

Od samego początku trzon grupy tworzącej ten projekt stanowią:
  • Ewa Szczygieł – śpiew (wokalistka chóru AF Music)
  • Michał Skuza – śpiew, gitary (pomysłodawca i opiekun całego przedsięwzięcia)
  • Błażej Skuza – śpiew, instrumenty klawiszowe
  • Krzysztof „Jurkiel” Jurkiewicz – śpiew, gitary, mandolina (doskonale znany miłośnikom folku i szant, m.in. zespoły "Słodki Całus od Buby", "Formacja")
  • Andrzej Marciniec – śpiew, gitara basowa (dyrygent chóru AF Music)
  • Władek Kołodziejczyk – skrzypce, mandolina (skrzypek Orkiestry AUKSO)
  • Marek Goli – śpiew, gitary
  • Krzysztof Fujarewicz – instrumenty perkusyjne
oraz zapraszani do kolejnych koncertów goście, a pojawili się już w nich m. in.:
Ala Giecewicz (śpiew), Jola Gacka (skrzypce), Tomek Wachnowski (śpiew, gitara), Dariusz Sojka (gitara rezofoniczna), Jan Szpor (gitary), Maciek Kowal (instrumenty prekusyjne), Franek Kowal (recytacje).
Jeśli tylko będziecie mieli okazję zobaczyć na żywo ten spektakl polecam gorąco, nie tylko miłośnikom piosenki autorskiej, krainy łagodności, ale fanom dobrej muzyki w ogóle, bo „Niebo jak żuraw”...
To nie tylko spektakl. To nie tylko wiersze i pieśni. To my wszyscy, dla których bukowińskie klimaty to coś więcej niźli tylko muzyka. Albowiem Wojtek Bellon i jego Bukowina to wiersze, pieśni, i o życiu opowieści. O ludziach i miejscach. O wietrze, co wieje po mojej drodze. O dalekich morzach grających w muszlach. O skrzydlącej się bramie Lackowej. O czym jeszcze... Popatrz... a tam pola jak pszczele plastry... a niebo jak żuraw... Zapraszamy serdecznie na nasze koncerty. Każdy z nich będzie inny od poprzedniego, tworzymy bowiem grupę muzyków do której Bóg wie kto jeszcze dołączy. Na jedno przedstawienie lub na 10. A może i na stałe. Pojawiać się będą nowe wiersze i nowe pieśni. Zagramy je wszystkie, a później ulecą ku niebu. Niebu jak żuraw...
Aktualizacja: najbliższy koncert „Nieba jak żuraw” 26 września w Zawoi! Szczegóły, gdy tylko je poznamy, podamy w naszym dziale „koncerty”. Można też śledzić fanpejdż projektu na FB.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu