Koronkowa odsłona trzecia

Teledyski, koncerty sieciowe, czelendże
Witt Wilczyński, 24 maja 2020
Fot. Youtube collage
Koronawirus ma coraz większy wpływ na muzykę świata. W tym przeglądzie pokażemy nie tylko nowe teledyski dotyczące jaśnie nam panującego koronkowego ale także inne inicjatywy muzyczne pokazujące wirusowi, że się łatwo nie poddamy.

Zatem zaczynamy naszą subiektywną, trzecią już odsłonę muzyki w czasach koronawirusa - będzie nostalgicznie ale i optymistyczno-humorystycznie.

Doğan Duru popełnił utwór Dut w swoisty sposób etno-popwo nawiązując do popularności w jego rodzinnej Turcji dźwięków zimnofalowo-postrockowych:

Jego ziomal, Benjamin Akoustik, podszedł do tematu bardziej humorystycznie (Corona Hayır):

a Tuğba Yurt folkowo - akustycznie i domowo (Taş Yürek):

W Bułgarii Denis Teofikov i Malkata zapodali koronkową, klasyczną czałgę - И това ще отмине:

W sprawie Covid-19 odezwali się muzycznie również mistrzowie balladowego grania, legendarna formacja Scorpions, nagrywającSign of Hope:

a także znani włoscy parodyści, znani jako Nanowar of Steel, w kawałku Sneeztem of a Yawn:

Niezwykle aktywna jest maramureska ekipa Dirty Shirt. Od nich mamy aż dwa nowe koronahiciory, pierwszy to daleko idąca przeróbka The Prodigy - Resonate:

a drugi to akustyczno-symfoniczny Away:

Nie próżnuje również Sorina Ceugea - jej dwa nowe kawałki napawają optymizmem, mimo wciąż trudnej sytuacji epidemiologicznej w Rumunii.

Ma mandresc cu tine:

Șoapte anonime:

Taraf de Pitesti i Adriana Drenea ruszyli z całą serią utworów utrzymanych w klimatach muzica populara de petrecere. Jeden z nich to Ai uitat saracule:

Aktywował działalność również dość dawno już niesłyszany Lucian Elgi w melodyjnym hiciorze Mamasita:

W Besarabii skrzyknęli się tamtejsi akordeoniści nagrywając wspólny secik:

W Polsce niezmordowanie działa m.in. DagaDana, która ciekawie i na temat przerobiła ponadczasowy hicior VooVoo - Nim stanie się tak:

Bardzo przyjemne nagranie stworzyła też Kapela Spod Rubani (Kto powie):

Coraz więcej wykonawców i zespołów decyduje się na koncerty live w sieci. W ostatnich tygodniach była okazja zobaczyć na żywo m.in. Corvus Corax

Оркестр Волынщиков Москвы (w ramach cyklu Karantin.Live, w ramach którego wystąpiła również Kalevala)

brazylijski duet żeński Bia Ferreira & Doralyce (w ramach różnych mini-koncertów organizowanych przez Sofar Sounds, wśród muzykujących na żywo znaleźli  m.in. również The Bergamot, Latinta, Tonina Saputo, Laura Nuh i The Ganda Boys):

i fińską Apocalypticę

Miłośników folku w wydaniu songwriterskim regularnie zapraszają Parlor Room Sessions (inicjatywa Signature Sounds), w czasie których występuje wielu amerykańskich i kanadyjskich pieśniarzy folkowych. Na przykład Tim O'Brien i Jan Fabricius:

W Polsce zagrali gigi na FB m.in. Shofar (klub SPATiF), Warszawskie Combo Taneczne, (klub No Problem), Agata Kurzyk, Maciej Trifonifis Trio (Bemowskie Centrum Kultury) oraz liczne ekipy spod znaku brzmień szantowych i okołoszantowych. Nabliższe koncerty w sieci zapowiedzieli m.in. Ryan Montbleau, Nina Oliveira, Kwiat Jabłoni i Laboratorium Pieśni. Szczegóły znajdziecie w Wydarzeniach.

Urodziła się jeszcze jedna akcja związana z koronawirusem. To #hot16challenge2 - co prawda hip-hopowa ale wiele załóg folkowych wzięło w nim udział, m.in. Megitza, Dikanda i Krzikopa. O tym więcej napiszemy w kolejnej odsłonie muzyki w czasach koronawirusa - a na zachętę rzućcie okiem na czelędżowy kawałek Łysej Góry:

Trzymajcie się i nie dajmy się zarazie !!!

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu