Dialog nie tylko muzyczny

Kwartalnik "Dialog-Pheniben"
Ksenia Ciepiela, 2 września 2012
Dialogi - magazyn romski
Fot. Witt Wilczynski
Podczas czerwcowego spotkania w Warszawie, zorganizowanego przez Oświęcimskie Stowarzyszenie Romów, obok dyskusji i koncertu muzyki cygańskiej, odbyła się także prezentacja kolejnego wydania magazynu romskiego.

Warszawski Dom Spotkań z Historią znany jest miłośnikom historii, nie tylko najnowszej, z nieszablonowych spotkań, podczas których poruszane są różne tematy, te trudne też. Tym razem zagościła tematyka polskich Romów. Spotkanie zainicjowane zostało wydaniem nowego, piątego już numeru magazynu "Dialog-Pheniben". Kwartalnik wydawany jest przez oświęcimskie Stowarzyszenie Romów w Polsce, a ukazuje się od marca 2011 w formie papierowej i elektronicznej.

Motywem przewodnim najnowszego numeru są wydarzenia w Mławie, podczas których doszło do samosądów trwających kilka dni, które miały charakter pogromu na narodowości romskiej. Opis tego konfliktu był głównym tematem pierwszej części spotkania i przedstawili go zajmująca się sprawą dla magazynu "Dialog-Pheniben" dziennikarka Jolanta Koral i romski wójt w  Mławie, Włodzimierz  Paczkowski. Natomiast prezes pierwszego w Polsce stowarzyszenia Romów, z siedzibą w Oświęcimiu, Roman Kwiatkowski opowiadał na czym polega rasizm i negatywizm kierowany w stronę Romów.

Po pytaniach gości odbył się, okraszony muzyką, pokaz fotografii pt. "Czarna Sara", autorstwa Piotra Wójcika, od 20 lat interesującego się tematyką romską. Diaporama przedstawiała francuskich Romów z Saintes-Maries-De-La-Mer podczas pielgrzymki z ikoną Czarnej Madonny. Zdjęcia zostały także opublikowane w "Dialogu".

Gwoździem programu okazał się mini recital znanego pieśniarza i gitarzysty Józefa Mersteina Jochymczyka. Muzyk prezentuje nurt określany jako sinti jazz. Występował m.in. z Aloszą Awdiejewem w Piwnicy pod Baranami oraz niedawno w Izraelu. Tym razem wystąpił solo i wykonał kilka tradycyjnych pieśni romskich, zaaranżowanych na gitarę klasyczną, w tym autentyczną pieśń taborową z dawnych czasów wędrowania...

Całość spotkania poprowadziła doktor Joanna Talewicz-Kwiatkowska z Instytutu Studiów Regionalnych Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie.

Dla zainteresowanych, ten i poprzednie numery czasopisma "Dialog-Pheniben" dostępne są do bezpłatnego pobrania na stronie internetowej.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu