Szanty we Wrocławiu

Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk
Kamil Piotr Piotrowski, 4 lutego 2011
Inicjatorami powstania festiwalu we Wrocławiu byli pasjonaci żagli i morskiego śpiewania, Krzysztof Jakubczak i Robert Gronowski (kiedyś zespół Chór Wujów). Chcieli zrobić jeszcze sympatyczniejszą imprezę niż krakowskie "Shanties". Po latach wielu uważa, że im się to udało.

Pierwsza edycja „Szant we Wrocławiu“ odbyła się w kwietniu 1990 w auli Politechniki Wrocławskiej. Ogromne zainteresowanie pierwszą edycją sprawiło, że w grudniu tego samego roku odbyła się druga. Pierwsze spotkania były związane z muzyką żeglarską. Przy trzeciej edycji pojawili się na scenie muzycy folkowi i tak jest do dziś. Wrocław gościł m.in. Carrantuohill, The Ukrainians (na XV-lecie), The Dubliners (na XX-lecie). Podczas V edycji w programie pojawił się konkurs. W latach 2003-2005 laureaci konkursu w nagrodę otrzymywali sesję nagraniową, jej efektem było kilka wrocławskich premier m.in. "Wrócić do Derry" zespołu Sąsiedzi czy "Talizman" grupy Drake.

Od lat festiwal odbywa się w pierwszy weekend marca, choć edycję 2010 i 2011 przeniesiono na przedostatni weekend lutego. Miejscem koncertów była hala Wytwórnii Filmów Fabularnych (w 2011 - niestety nie). Jeszcze kilka lat temu "Szanty we Wrocławiu" pozostawały w cieniu krakowskiego "Shanties". Dziś uważane są za równoważne, a dla wielu ciekawsze programowo niż impreza w Krakowie. Z pewnością wrocławski festiwal jest dziś największym żeglarskim spotkaniem w budynku. Organizatorem „Szant...” jest Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych "Nasze Miasto Wrocław".

 

Pokaż menu