Maniucha i Ksawery
W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia. Wspólnie snują opowieści przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych, czerpiąc z wieloletnich podróży Maniuchy do śpiewaczek z ukraińskich wsi i wspólnej muzycznej wyobraźni. Niejednokrotnie sięgają także do archiwalnych nagrań z polskich wsi tego terenu. Ksawery jest wyjątkowo uzdolnionym kontrabasistą, który ma na swoim koncie m.in. współpracę z takimi muzykami, jak Charles Gayle i Uri Caine. W marcu 2017 wydali debiutancki album "Oj, Borom, Borom".
Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński występowali m. in w Pardon To Tu, otrzymali pierwsze miejsce na Turnieju Muzyków Prawdziwych, organizowanym przez Filharmonię Szczecińską w kategorii Soliści Wokaliści (2015) oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2016). Nagroda ta umożliwiła im nagranie płyty "Oj, Borom, Borom".
Chętnie koncertują w różnych przestrzeniach - zarówno kameralnych (bielańskie podwórko, folwark w Badowie), jak i klubach muzycznych czy salach koncertowych, jak Studio Lutosławskiego czy Filharmonia w Szczecinie. Podczas koncertów muzycy przywołują zasłyszane na wsi bajki i historie. Za tło wizualne koncertów odpowiadają członkowie Kolektywu Malarze.
Skład zespołu:
- Maniucha Bikont - wokal
- Ksawery Wójciński - kontrabas
Dyskografia:
2017 - "Oj, Borom, Borom"
Video:
"Oj, borom, borom"
"Uże Misza na dwori"
"Maty syna porodyła"
Podobne artykuły
Archiwum
-
Wieści:
- Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku 18 kwietnia 2018