Gooral

Gooral
Fot. Press
Gooral, czyli Mateusz Górny, to urodzony w Bielsku-Białej producent muzyczny, który zasłynął dzięki oryginalnemu połączeniu muzyki elektronicznej, drum’n’bass i dubstepu z etniczną muzyką góralską.

Kariera muzyczna Goorala zaczęła się w 2003 r., kiedy jego remix "Whola lotta love" Led Zeppelin zadebiutował na drugim miejscu w notowaniach Radia Bis. 

Prawdziwą popularność przyniosło artyście Psio Crew - elektro-góralska kapela, którą założył w 2004 r. razem z Maciejem "Kamerem" Szymonowiczem i z którą wydał krążek "Szumi Jawor Soundsystem". W 2008 r. Gooral odszedł z zespołu po to, by realizować własne projekty. W 2011 roku wydał solową debiutancką płytę "Ethno Elektro", na której znalazło się 14 utworów, w tym największy hit – "Karczmareczka".  Dzięki temu krążkowi artysta zdobył jeszcze większy rozgłos i uznanie. Posypały się zaproszenia na festiwale.

W 2013 r. Gooral po raz drugi pojawił się na Przystanku Woodstock, tym razem współpracując i występując na scenie razem z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze i sprawiając, że kilkusetysięczny tłum szalał i tańczył pod sceną. Cały występ został nagrany i ukazał się później na płytach DVD i CD.  Rok później artysta zrealizował kolejny własny studyjny materiał na krążku "Better Place", który wydał wraz z menedżerem Łukaszem Adamczewskim w wytwórni Kardiogram Tunes. Płyta przypieczętowała ówczesną współpracę z wokalistką Anną Wiosną Rogowską, Maciejem Szymonowiczem i Piotrem Gawronem.

W drugiej połowie 2015 roku Gooral wraz ze znajomymi z zespołu zreaktywował Psio Crew. Wkrótce potem został zaproszony do stworzenia muzyki do spektaklu Wojciecha Bogusławskiego "Krakowiacy i Górale" wystawianego w Teatrze Polskim w Poznaniu. Kolejnym zrealizowanym krążkiem w CV artysty jest "Khabaya" (tajemnica - w jęz. marokańskich górali), której premiera miała miejsce jesienią 2016.

W swoim dorobku Gooral ma występy (solo lub z Psio Crew) m.in. na: Sziget Festival, Colours of Ostrava, Before Tauron Nowa Muzyka, Open’er Festiwal, Live Festival, Przystanek Woodstock, Orange Warsaw Festival i wiele innych. Gooral udźwiękowił też film Franka Hurleya "South" z 1919 r.

Artysta (wraz z Psio Crew) zdobył nagrodę Machinera za debiut muzyczny, trzecie miejsce na Festiwalu Folkowym PR Nowa Tradycja oraz nominację do Fryderyków w kategoriach Album Etno/Folk i Nowa Twarz Fonografii za płytę "Szumi Jawor Soundsystem". Ponadto wraz z Janem Mędralą wygrał Radio Waves Festival. Otrzymał również nominację do płyty roku Gazety Wyborczej.

Ostatnio artysta pracuje nad swoim nowym projektem sygnowanym swoim nazwiskiem - Górny, który bazuje na ulubionych przez niego gatunkach techno i minimal.

Dyskografia:

2016 - "Khabaya"
2014 - "Better Place"
2013 - "Gooral & Mazowsze" CD & DVD
2011 - "Ethno Elektro"

Video:

"Karczmareczka" live Woodstock Festival 2012

"Pod jaworem"

"Ohoho"

 

Strona internetowa: http://gooral.net
Pokaż menu