Żywy album

Cztery Refy w Radiu Łódź - Live
Kamil Piotr Piotrowski, 6 sierpnia 2013
Cztery Refy
Fot. Kamil Piotrowski
Z Polskim Radiem Łódź współpracują od lat osiemdziesiątych ub. wieku. Korzystali wielokrotnie z ich studia przy produkcji kilku wydawnictw, promowali swój festiwal, ale nagranie koncertu i wydanie go na płycie to dla nich nowość.

Dziś wreszcie mogliśmy odebrać najnowszą płytę legendy polskiej sceny folku morskiego, grupy Cztery Refy. Płyta została nagrana podczas ponad dwugodzinnego koncertu w studiu Radia Łódź, 10 marca.

Cztery Refy to grupa, która od samego początku, gdy jej członkowie zaczynali przygodę z muzyką morza (w 1974 r. jako Refpatent), w repertuarze ma głównie tradycyjny folk morski. To Jerzy Rogacki, lider zespołu (obok Marka Szurawskiego ze Starych Dzwonów - innej legendy szantowej) wyszukiwał i tłumaczył pierwsze szanty na język polski, tworząc w ten sposób podwaliny pod tworzenie się polskiej sceny tradycyjnego folku morskiego i współczesnej piosenki żeglarskiej. Na koncie mają już kilkanaście wydawnictw, ale ta płyta jest wyjątkowa.

Nosi tytuł „Cztery Refy w Radiu Łódź - Live”, i jest to pierwsza w historii zespołu, i jedna z niewielu na scenie żeglarskiej, płyta "live”. To także jedyna, jak dotąd w historii, której nie wydało wydawnictwo Joter, prowadzone przez  wspomnianego Jurka Rogackiego. Tym razem Joter tylko współpracował przy wydaniu. Producentem, wydawcą i dystrybutorem wydawnictwa jest Polskie Radio Łódź.

Podwójny album, ponad pięćdziesiąt minut muzyki na każdej z płyt, a wśród piosenek, szant i ballad takie refowe przeboje jak "Fajna ferajna", "Press-gang", "Zabierz nas na ląd", "Śmiały harpunnik", "Jan Rebec", "Nie wrócę na morze" czy "Pożegnanie Liverpoolu".

Jako jeden z niewielu patronów medialnych, będziemy mieli dla naszych folkletterowiczów kilka egzemplarzy płyty do zdobycia w konkursie oraz kilka kuponów rabatowych na zakupy w naszym sklepie (liczba będzie ograniczona więc śledźcie uważnie naszego facebooka).

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu