Z Irlandią w tle

Nowe teledyski na scenie folkowej
Kamil Piotr Piotrowski, 25 lutego 2015
Dominic John Sebastian
Fot. Press
Do naszej redakcji dotarło ostatnio kilka zaproszeń do obejrzenia nowych teledysków. Zbliża się Dzień św. Patryka więc nic dziwnego, że aktywne na tym polu, zwłaszcza na początku roku są zespoły inspirujące się muzyką irlandzką.

Trzy teledyski, które objawiły nam się tej wiosennej zimy, to prezentacja różnego podejścia, różnego spojrzenia na muzykę Irlandii. Trójka wykonawców, w poniższych klipach pokazuje, że można się nią luźno inspirować, można odtwarzać bez ingerencji czy wręcz twórczo zmieniać.

Z tańcem w tle

Bardzo malowniczy teledysk, z nastrojową muzyką i irlandzkimi akcentami, przygotował artysta kompletnie nam dotąd nieznany, Polak, działający na przemian w Belfaście i Trójmieście - Dominic John Sebastian.
To singer-songwriter (po naszemu bard), pochodzący z Gdyni, a jego przygoda z muzyką o folkowym brzmieniu zaczęła się od podróży do Irlandii oraz półtoramiesięcznej wędrówki z gitarą po Hiszpanii. Zadebiutował jako solista w 2009 roku w Belfaście w Irlandii Północnej, gdzie mieszkał przez pewien czas. Obecnie Dominic John Sebastian mieszka w Trójmieście i występuje z zespołem, w którym grają głównie trójmiejscy muzycy.
Mimo bogatego repertuaru i ponad trzystu zagranych koncertów ma na koncie dopiero jedno oficjalne wydawnictwo - koncertową płytę p.t. "My Road". Na przełom marca i kwietnia tego roku artysta planuje premierę swojego studyjnego albumu "From The Distance".
Poniższy tekedysk, do piosenki "C’mon Girl", który ukazał się na początku lutego, to zapowiedź tej płyty.

- "Operatorem kamery na planie był Janusz Dybowski (m.in."Dom Zły" Wojciecha Smarzowskiego). Za scenariusz, reżyserię i produkcję odpowiedzialny byłem ja. Montażem i kolorystyką zajęło się Studio Filmowe Splash Media. Pierwsza część zdjęć do teledysku kręcona była na Pomorzu (okolice Leśnego Schroniska Łowców Przygód w Porzeczu, okolice Łebna oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy w okolicach Gdyni), a druga w Tatrach Wysokich. Pomysł na teledysk powstał w 2013 roku. Scenariusz zrodził się w głowie jednej osoby, ale rozrastał się w miarę pojawiania się nowych inspiracji i dołączania do projektu kolejnych osób. Teledysk został nakręcony w styczniu 2015 roku. Praca na planie zajęła osiem dni zdjęciowych, a montaż i postprodukcja około tygodnia" - napisał nam Dominic John Sebastian.

W teledysku mocnym akcentem jest taniec tradycyjny - irlandzki w wykonaniu Moniki Banaszak (grupa taneczna Elphin) oraz taniec flamenco, który prezentuje Aleksandra Żarnecka. Wędrowca gra Dominic John Sebastian. Skład muzyków biorących udział w nagraniu, oprócz Dominica to: Paweł Chyziewicz (low whistle), Bartosz Zawodniak (cajon), Sebastian Dudek (wiolonczela) i Paweł Jastrzębski (gitara solowa, klasyczna).

O gwieździe z County Down

Z Wrocławia z kolei, od bardzo młodej grupy Rhiannon, przyszło zaproszenie do obejrzenie teledysku, który zrealizowali do bardzo znanego, tradycyjnego, irlandzkiego songu "Star of the County Down". Zespół działa od września 2013 roku, i w swej twórczości, jak i instrumentarium, inspiruje się kulturą Zielonej Wyspy.

- "Teledysk powstawał w grudniu 2014 roku. Zdjęcia były robione we Wrocławiu, w parku południowym oraz w pubie Tawerna pod Kilem, gdzie regularnie, na sesjach irlandzkich, spotykają się wrocławscy muzycy, zjednoczeni pod banderą celtyckiego Wrocławia" - pisał do nas w mailu Bartłomiej Ostaszewski.

W zespole Rhiannon występują: Ewa Grzela (whistle tin, low whistle, flet prosty, flet poprzeczny, śpiew), Klementyna Marszałek (skrzypce), Ekaterina Pervezentseva (bodhran, łyżki), Bartłomiej Ostaszewski (gitara, banjo tenorowe, śpiew), Stanisław Marinczenko (bouzouki irlandzkie, harfa irlandzka, mandolina, śpiew). Teledysk został zrealizowany poprzez zaprzyjaźnione z zespołem studio "foton" z Legnicy. W teledysku dwie główne role grają Małgorzata Pietras oraz Mariusz Biernat.

Polska z polką

Przedpatrykową premierę teledysku przygotował także zespół Beltaine. Klip do jednego z utworów, zatytułowanego "pol(s)ka", promuje najnowszą płytę "Miusjik", która miała swoją premierę 14 lutego.

To bardzo przekorny wybór, gdzyż - jak słychać - utwór oparł się o inspiracje zupełnie nie irlandzkie, lecz skandynawskie (Polska Olova Johanssona) i czeskie (Polka autorstwa... Beltaine). Realizacją teledysku zajęli się Marta Kalfas i Krzysztof F. Globisz.

- "Poznaliśmy Krzyśka podczas naszego wyjazdu do Włoch w minione wakacje. Krzysiek zaskoczony był faktem, że na takim końcu świata występuje zespół z Polski. Spodobało mu się to co gramy, zaprzyjaźniliśmy się. Krzysiek jakiś czas później, już w Polsce, zaproponował, że zrealizuje dla nas teledysk, a że studiuje w łódzkiej filmówce... Praca i atmosfera na planie była fantastyczna, choć zimno było sakramencko, a efekt... zobaczcie sami" - zaprasza Łukasz Kulesza, menedżer i gitarzysta Beltaine.

Teledysk realizowany był w Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i w szopie Krzyśka, gdzieś w środku lasu. Wcielając się, nierzadko w zabawne postacie, wystąpili w nim m.in.: Bartek Dudek, Grzegorz Chudy, Mateusz Sopata, Janek Kubek, Jan Gałczewski, Łukasz Kulesza, Rafał "Mojżesz" Witkowicz, Adam Romański oraz Małgorzata Koczur, Marta Kalfas, Laluna Tektura, Marek Andrzej Gwoździński, Dominika Westfal, Hanusia Bacz, Ewa Nowotarska, Capek.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu