Wyszehrad z Ameryką
17 Spotkania "Z wiejskiego podwórza"Czeremcha, mała miejscowość na Podlasiu po raz siedemnasty rozbrzmiewać będzie dźwiękami muzyki z całego świata. Początek imprezy to poranna, piątkowa (20 lipca) konferencja o skłaniającym do refleksji tytule "Czy wyjście folku z cienia uchroni folklor od zapomnienia". Potem na slajdy i opowieści z Nepalu oraz na degustację masala tea zaprosi Sujan Pandey z Exploring Nepal, który przez cały festiwal, na stoisku przed GOK-iem, będzie też prezentował kulinarne specjały swojego kraju, a w sobotę razem z żoną poprowadzi warsztaty tej kuchni.
Wieczorny koncert zacznie występ młodej czeskiej formacji Bezobratri. Następnie zagrają gospodarze - Czeremszyna, a dzień zakończy znany nie tylko folkowej publiczności, polsko-duński Czesław Śpiewa. Tradycyjnie po muzyce na żywo afterparty z nutą bałkańsko-wschodniosłowiańską rozkręci DJ Wojcio, a o północy, dla wytrwałych, odbędzie się w sali GOKu pokaz filmu "W drodze".
Sobota (21 lipca), oferuje w programie warsztaty bębniarskie, tańców polskich, rękodzielnicze oraz wspomnianej już kuchni nepalskiej. Clou tego dnia to wieczorny koncert, na którym wystąpi orkiestra dęta Blasting Company - ciekawe połączenie nut bałkańskich i brzmień rodem z Nowego Orleanu. Po niej na scenie pojawi się klezmersko brzmiący, eksperymentujący z różnymi gatunkami muzycznymi, młody zespół z Węgier - Sheket (na zdjęciu powyżej). Następnie zaprezentuje się Megitza Quartet, z folkową nutą góralską, cygańską wymieszaną z jazzem, rockiem, a nawet odrobiną popu. O trwającej właśnie polskiej trasie artystki już pisaliśmy. Na koniec Di Grine Kuzine - niezwykle energetyczni klezmerzy z Niemiec, określający się z przekorą "Muzycznymi piratami", nie stroniący od żywiołowego repertuaru z Bałkanów. Po koncercie ponownie Ethno Party i DJ Wojcio.
W niedzielę kontynuacja warsztatów, konkurs kuchni podlaskiej, a po południu spektakl "Plan lekcji" w wykonaniu Teatru A3. Koncerty tego dnia zaczną się wcześniej, występem Słomy i Przedwietrza w klimatach reggae. Po tych pozytywnych wibracjach scenę opanuje Hrdza - jedna z ciekawszych grup folkowych na Słowacji, założona w 1999 roku. Gwiazdą wieczoru będzie Todar z WZ Orkiestrą, którego miłośnikom folku, nie tylko białoruskiego, nie trzeba przedstawiać. Przez cały festiwal na placu przed GOK-iem będzie trwał jarmark rękodzieła oraz kuchni regionalnych. To nie wszystko. Od poniedziałku (23 lipca) do piątku potrwają jeszcze warsztaty śpiewu białego z Ludmiłą Wostrikową z ukraińskiego zespołu Horyna.
Zapraszamy w najbliższy weekend na folkowe spotkanie wielu kultur w Czeremsze!
Źródło: http://www.festiwalczeremcha.pl/
17 Festiwal Wielu Kultur i Narodów, 20–22.07.2012, Czeremcha
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia