Wycinanki czar

Gadki z Chatki Nr 112
Anna Wilczyńska, 16 września 2014
Pismo Folkowe Gadki z Chatki nr 112
Fot. Kamil Piotrowski
Przesyłka z lubelskiej Chatki Żaka to znak, że kolejny numer najstarszego periodyku o muzyce folkowej w Polsce stał się faktem. Oko przyciąga okładka. Na tle intensywnego różu, wycinanka - bo m.in. o wycinankach w numerze.

Nowy numer Gadek z Chatki zmaterializował się w naszej Redakcji, która wróciła tydzień temu z Lublina ze wspaniałego koncertu Omegi.

Okładka najnowszego numeru zapowiada treść części artykułów dotyczących elementu dawnej sztuki ludowej - dokładnie wycinanki, której motywy zdobnicze ostatnio stały się bardzo popularne i pojawiają się na różnych rzeczach użytkowych. Zjawisko to jest coraz bardziej powszechne i każdy na pewno je zauważył, chociażby przed Euro 2012.  Czy można nazwać je etnodizajnem? Odpowiedzi należy szukać w zamieszczonych w tym numerze Gadek obszernych fragmentach pracy magisterskiej Anny Grzesiak "Ludowy dizajn - Wycinanka polska" oraz w "gadkowej" sondzie.

Z kolei tradycje nie zdobnicze, tylko obyczajowe znajdziemy w artykule "Wigilia św. J. Chrzciciela w polskiej tradycji ludowej".

W tym numerze Gadek perełką jest świetny wywiad J. Zarzeckiej z Piotrem Zgorzelskim, basistą i tancerzem grupy Janusz Prusinowski Trio, pod prowokującym tytułem "Każdego można nauczyć tańczyć". Godny polecenia i pełen erudycji jest również tekst M. Frońskiego o bardzo znanym w Grecji, zmarłym kilkanaście lat temu pieśniarzu nurtu laiko, Steliosie Kazantzidisie.

Nie zabrakło stałych pozycji - czyli  felietonu Tomasza Janasa, relacji z koncertów, spotkań, warsztatów, a nawet spektakli, recenzji płyt. W dziale książkowym na pewno nie można ominąć recenzji książki Adama Czecha "Ordynaci i trędowaci. O społecznej roli instrumentów muzycznych". Autor podjął się bardzo ciekawego tematu, który nie został jeszcze gruntownie zbadany przez historyków muzyki i muzykologów.

Przypominamy, że Pismo Folkowe "Gadki z Chatki" można nabyć w naszym sklepie.

Gadki z Chatki nr 112

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu