Wszystkie Mazurki Świata 2019

Rytmy, smaki i tarantella
Witt Wilczyński, 21 kwietnia 2019
Fot. Press
Już w poniedziałek rozpocznie się mazurkowy karnawał w sercu Warszawy! Święto tradycyjnej nuty, tańca i śpiewu wypełnią koncerty, potańcówki, warsztaty i zajęcia dla dzieci z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów.

W tym roku festiwal wzbogacony zostanie poszukiwaniami sfery tradycji kulinarnych. Wszak jedzenie i muzyka, wspomnienia i zabawa, stół i taniec są nierozerwalnie związane ze sobą podczas świętowania.

Wszystkie Mazurki Świata 2019 rozpoczną się w Poniedziałek Wielkanocny, 22 kwietnia, zabawą taneczną w lasku bielańskim oraz koncertem pieśni wielkanocnych w wykonaniu śpiewaków z Warmii i Podlasia w podziemiach kościoła. Do tańca zagra Janusz Prusinowski Kompania.

W środę 24 kwietnia, organizatorzy zapraszają na Pragie - do Centrum Praskiego Koneser  na ucztę.  Wydarzenie „W tę zieleń! W tę zieleń!" wypełnią regionalne potrawy i regionalne dźwięki. Całość zostanie przygotowana przez Monikę Kucię wspólnie z gospodyniami i producentami żywności tradycyjnej z różnych stron Polski. Spożywaniu i prezentacjom kulinarnym towarzyszyć będą rozmowy o obyczajach, przyrodzie i muzyce, historie rodzinne i pieśni, przyśpiewki i toasty, a na końcu tańce i zabawa przy muzyce na żywo. Oprawę muzyczną zapewnią śpiewaczki z Podlasia (Dobrowoda), Radomszczyzny (Gałki) i z kapela Futoma z Podkarpacia.

Koncert „Pomerania. Spotkanie Zachodu ze Wschodem" (czwartek, 25 kwietnia) dedykowany będzie tradycjom muzycznym Pomorza Zachodniego - tym historycznym jak i tym współczesnym. Do udziału w koncercie zostaną zaproszone zespoły, których repertuar jest kontynuacją tradycji „przywiezionych” na Pomorze Zachodnie z Wileńszczyzny, spod Lwowa i z centralnej Polski oraz badacze i wykonawcy zajmujący się tradycjami muzycznymi Pomorza po stronie niemieckiej (m.in. zespół Malbrook).

Gośćmi zagranicznymi festiwalu 2019 będą również Włosi, w piątek 26 kwietnia. Koncert „Taneczne Katharsis. Oberek i Tarantella" odbędzie się w Praskim Centrum Koneser.

O leczniczych właściwościach tarantelli w południowych Włoszech wiadomo od dawna. Szalony taniec do upadłego ratuje od choroby i od smutku, a muzykanci wchodzą w rolę uzdrowicieli. Podobnie brzmią opowieści o zapamiętałym tańczeniu „do rana” oberków i mazurków z centralnej Polski i o czarodziejskich mocach uznanych skrzypków i harmonistów. Ideą koncertu jest pokazanie włoskiej i polskiej praktyki muzycznej i tanecznej, z ich podobieństwami i różnicami - podają w informacji prasowej organizatorzy festiwalu.

Południowe Włochy reprezentować będzie zespół Salentrio oraz wybitna tancerka Veronica Calati, zaś stronę polską legendarna Kapela Lipców z Wygnanowa i dwie pary taneczne z sąsiedztwa - Siwców i Cieślaków. 

Nie zabraknie stałych elementów festiwalu, takich jak koncert finałowy konkursu Stara Tradycja 2019 oraz wielobarwne, trwające całą sobotę Targowisko Instrumentów w Fortecy Kręglickich (sobota, 27 kwietnia). Ponad 120 wystawców z Polski i zagranicy przywiezie liry korbowe, bębenki, piszczałki, trombity, gliniane ptaszki i klawesyny, instrumenty rekonstruowane i zaprojektowane według własnego pomysłu. Oprócz stoisk twórców instrumentów targowisko wypełnią dziesiątki warsztatów, animacji i spektakli dla dzieci oraz pokazów pracy przy instrumentach. Kulminacją całego tygodnia będzie jak co roku szalona Noc Tańca, przy tradycyjnej nucie najlepszych kapel!

Oprócz koncertów, codziennie odbywać się będą warsztaty muzyczne i taneczne, w godzinach 10.00 - 18.00, w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe. W czwartek i piątek w CPK będzie działać Pracownia Targowiska Instrumentów.

Pełny program festiwalu znajdziecie w wydarzeniach.

 

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, 22-27.o4.2019, Warszawa

Portal Folk24.pl jest patronem medialnym festiwalu

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu