Wiślane wiry mazurkowe
8 Wszystkie Mazurki Świata 2017To już ósmy festiwal, podczas którego można zapoznać się z różnymi aspektami polskiej muzyki tradycyjnej - od tańca, przez śpiew po grę na tradycyjnych instrumentach. Wiosenna edycja Wszystkich Mazurków Świata potrwa w dn. 17-22.04.2017, a jej hasło przewodnie "Nurty, Wiry, Wisła", nawiązuje do obchodzonego od stycznia roku Królowej polskich rzek.
Głównym punktem programu imprezy są wieczorne, tematyczne koncerty. W tym roku jeden z nich (środa, 19.04) poświęcony będzie regionowi opoczyńskiemu pt."Opoczno - stolicą oberka", podczas którego wystąpią wiejscy mistrzowie oraz młodzi muzycy łączący tradycyjne nuty ze współczesnymi – grupa Odpoczno (na zdjęciu powyżej).
Jak zwykle jeden z koncertów poświęcony jest dawnym manierom wokalnym. Obrzędowe i liryczne pieśni wiosny i lata wykonane zostaną przez wiejskie mistrzynie śpiewu z Podlasia i Ukrainy, ich uczniów oraz polski zespół Z lasu. Ta ostatnia grupa zaprezentuje repertuar z białoruskiego i ukraińskiego Polesia, gdzie od paru lat prowadzi badania terenowe. Ciekawostką będzie zapewne występ formacji Repei z Rosji, grającej na fletniach pana oraz na łodygach roślin.
Główny koncert festiwalu zatytułowany jest "Muzyka Wisły" (piątek, 21.04). To próba odtworzenia muzyki tradycyjnej wraz z biegiem Królowej polskich rzek. Na scenie pojawią się górale z Beskidu Śląskiego – kapela Wałasi, muzykę flisaków i górali podhalańskich zagra Krzysztof Trebunia-Tutka z kapelą Śleboda, powiśle kieleckie zaprezentuje Barbara Michalec z uczniami, a powiśle maciejowickie mistrz Stefan Nowaczek z Kapelą Niwińskich. Grupa śpiewacza MZK Toruń pod kierunkiem Ewy Grochowskiej z kapelą Kożuch wykona kujawiaki aż na końcu piosenki z folkloru stołecznego i podmiejskiego zagra Heniek Małolepszy wraz z Orkiestrą Warszawskie Przedmieście. Przed koncertem dr Łukasz Maurycy Stanaszek opowie o rozciągającym się od ujścia Pilicy aż do dzielnic Warszawy nadwiślańskim mikroregionie Urzecze i pokaże zdjęcia ze swoich badań.
Jeden dzień koncertowy (wtorek, 18.04) przeznaczony będzie na konkurs Stara Tradycja, którego głównym celem jest promocja młodych śpiewaków i muzyków, kontynuatorów muzyki wiejskiej z danego regionu. W tym roku jury zakwalifikowało do finału 13 wykonawców. Pełną listę artystów oraz informacje o nich można znaleźć tutaj.
Stałe punkty programu to sobotnie (22.04) Targowisko Instrumentów, na którym pojawi się ponad stu wystawców z różnych krajów Europy. W programie tego wydarzenia znalazły się pokazy pracy przy instrumentach, warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach oraz Małe Mazurki - zajęcia muzyczne dla najmłodszych.
Tancerze czekają z pewnością na sobotnią Noc Tańca, na której występują zazwyczaj wszyscy uczestnicy oraz goście festiwalu. W tym roku można liczyć na Kapelę Maliszów, Tęgie Chłopy, Orkiestrę Sentymentalną. Nowością festiwalu są pokazy pracy na instrumentach tradycyjnych w Pracowni Targowiska Instrumentów w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej. Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie również wystawa Andrzeja Bieńkowskiego "Sprzedana muzyka" (wernisaż w środę, 19.04).
Jednym z najważniejszych punktów programu festiwalu są warsztaty śpiewu, tańca i gry na tradycyjnych instrumentach. W tym roku nawet najwybredniejsi nie mogą narzekać, gdyż utworzono kilkadziesiąt klas. Harmonogram warsztatów dostępny jest tutaj.
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 17-22.04.2017, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.