W kilku miastach
22 Dni Bretanii w PoznaniuTa, przez stulecia pielęgnowana, listopadowa tradycja sprawiła, że Celtowie znają i kochają
swoją muzykę, swoje tańce i swoje baśnie. Dom Bretanii bierze z nich przykład, organizując w dniach od 18 listopada do 4 grudnia po raz dwudziesty drugi Dni Bretanii, które uchylą nieco drzwi do celtyckich tajemnic…
W programie obchodów znajdą się m.in. wykład o języku bretońskim i jego użytkownikach, a poprowadzi go dr Nicole Dołowy-Rybińska (PAN, UW), wystawa pt. "Wielka Emigracja Polska w Bretani" czy spektakl teatralny "metropolIS", na podstawie bretońskiej legendy o zatopieniu miasta Is.
Lecz najważniejszym punktem programu będą koncerty, aż cztery, w różnych miastach Wielkopolski, duetu Yannig Noguet i Ronan Robert, który zaprezentuje publiczności kompozycje autorskie oraz tradycyjną muzykę bretońską i francuską we własnych interpretacjach. Usłyszymy zarówno folklor miejski, jak i ludowy, muzykę taneczną i melodyjną, np. musette czy tańce bretońskie. Panowie poprowadzą również warsztaty tańca bretońskiego.
Yannig Noguet uczył się niegdyś gry na akordeonie diatonicznym pod kierunkiem Ronana
Roberta. Dziś muzycy współpracują ze sobą m.in. w kwartecie Noguet Robert Quartet, wykonującym często zaskakujące interpretacje muzyki bretońskiej głównie z krainy Gallo (w stylu bałkańskim, argentyńskim) oraz w duecie.
Instrument wiodący, akordeon diatoniczny – przodek bardziej dziś rozpowszechnionego akordeonu harmonicznego, zawitał do Bretanii w XIX wieku i na dobre się tam zadomowił, stając się niemalże symbolem tamtejszej muzyki tradycyjnej. To nieodłączny element francuskich balów ludowych.
Tegoroczne Dni Bretanii odbędą się w Poznaniu oraz Szamotułach, Wrześni, Środzie Wlkp. i Kwiliczu.
22 Dni Bretanii, 18.11-4.12.2015, Poznań
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia