U Tomka ruch

Nowe projekty T.ETNO
Kamil Piotr Piotrowski, 30 września 2014
Mumio i T.ETNO
Fot. Tomasz Drozdek
Nasz redakcyjny kolega ma bardzo owocną jesień. Jego muzyka, jako ilustracja do książki, właśnie pojawiła się w Trójce, kończy nagrywanie dwóch swoich płyt i tworzy też muzykę do spektaklu z wyjątkowymi ludźmi.

Miło nam poinformować, a wręcz pochwalić się, sukcesem naszego redakcyjnego kolegi, Tomasza Drozdka. Otóż, jego muzyka została wykorzystana jako ilustracja dźwiękowa, do trzeciej części trylogii Marka Stokowskiego, zatytułowanej "Kino krótkich filmów", którą obecnie w radiowej Trójce, czytają aktorzy Mumio.

"Kino krótkich filmów" to trzecia część trylogii, na którą składają się "Samo-loty" oraz "Stroiciel lasu".
Pierwszą czytali w Trójce Darek Basiński i Jacek Borusiński. Drugą część z kolei Jadwiga i Darek Basińscy. Przy tej drugiej wykorzystano kompozycje islandzkiej grupy Múm oraz Czesława Mozila (więcej o nich tutaj).

- "Podczas nagrywania czytanej części słuchowiska padła propozycja, żebym ja (jako członek poszerzonego składu MUMIO), zajął się przygotowaniem muzyki. Po wysłaniu muzycznych próbek do Pani Barbary Marcinik zostałem poproszony o skomponowanie utworów do całej serii radiowej adaptacji, czyli 25 odcinków. Komponując muzykę do słuchowiska oczywiście czytałem książkę "Kino...", próbując poczuć świat, w którym żyje główny bohater "M" oraz jego nieodłączny kompan - pies Wabi. A świat ten jest bardzo specyficzny - baśniowy, tajemniczy, nieco surrealistyczny, a przy tym mocno organiczny, zanurzony w nieskazitelnej przyrodzie i momentami mocno ludyczny" - opowiadał nam Tomek Drozdek o tym projekcie.

Tomek znany jest ze sporej kolekcji instrumentów etnicznych, którą gromadzi od lat. Oczywiście wykorzystał sporo z nich komponując muzykę do słuchowiska. Słychać tu, m.in: lirę korbową, kalimby, piszczałki postne, bas akustyczny (grany również smyczkiem), cytrę, santur (cymbały irańskie), tank drums, hang drum, duduk, saxonet, fujarę sałaśnikową, fujarki pasterskie, flet nosowy, bansuri, cigar box, różnego rodzaju perkusjonalia, i inne; nie brakuje też brzmień elektronicznych.

W słuchowisku można też przedpremierowo usłyszeć fragmenty utworów, które znajdą się na dwóch solowych płytach Tomka, a będą to:
- album studyjny "(u)Twory",
- płyta DVD "Dźwięki (z) krypty" - zawierająca materiał wykonany w 100% na żywo z użyciem loopera.

Polecamy też wywiad z Markiem Stokowskim, gdzie również słychać muzykę Tomka.
Jest tu m.in. fragment 13 minutowej etno-suity "Pielgrzym", która będzie bonus-trackiem na płycie "(u)Twory".

Poniżej, jeszcze trzy tracki z muzyką, którą można usłyszeć podczas Trójkowych czytań "Kina krótkich filmów":

"Zbyszek leży na leżąco"

"Efekt posyderytowy"

"Taniec leśnych ptaków"

Tomek jest członkiem poszerzonego składu MUMIO od dwóch lat (na zdjęciu powyżej), obecnie pracuje przy nowym spektaklu, którego premiera planowana jest na przyszły rok. Wraz z Jarkiem Januszewiczem jest odpowiedzialny za stronę muzyczną.

Poza tym Tomek Drozdek współpracuje także z zespołem Kalokagathos:

Szlagiery przedwojenne Lwowa i Warszawy wykonuje z zespołem Makabunda. Pojawiał się też na scenie żeglarskiej z zespołem Canau. Jest również perkusistą w math-metalowym zespole Deliver_us. Ale przede wszystkim realizuje się w swoim solowym projekcie T.ETNO. Daje koncerty, nagrywa, komponuje, prowadzi warsztaty oraz pokazy rzadkich instrumentów etnicznych.

Z redakcją Folk24 Tomek podjął współpracę w ub. roku. Jego teksty pojawiły się zarówno na portalu Fok24.pl, jak i w Magazynie FOLK24.

Tomkowi gratulujemy Trójkowo-Mumiowego debiutu i trzymamy kciuki za kolejne pomysły, zwłaszcza te etniczne w charakterze. Czekamy na autorskie płyty, a wam polecamy jego stronę tomaszdrozdek.info oraz zapraszamy do Trójki codziennie przed południem.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu