Szukając jądra prawdy

Jubileusz Karpat Magicznych
Anna Wilczyńska, 5 grudnia 2013
Karpaty Magiczne
Fot. Wojciech Małota
Miłośnikom etno-ambientu i muzyki improwizowanej nie trzeba ich za bardzo przedstawiać. Od lat m.in. badają, szukają, nagrywają, coś na co większość z nas nie zwraca uwagi - dźwięki natury. I tak już od piętnastu lat.

Karpaty Magiczne, duet Anna Nacher i Marek Styczyński, wraz z przyjaciółmi, wykonują muzykę, którą bardzo trudno jednoznacznie określić. Inspiracją są dla nich tradycyjne kultury Eurazji oraz tradycyjne, akustyczne instrumenty, choć na koncertach nie stronią od elektroniki... Nazwa zespołu w pewien sposób wskazuje kierunek poszukiwań oraz fascynacji. Nazywają swoją muzykę ethno core - ponieważ - jak wyjaśniają: "Zamierzamy dotrzeć do samego serca najstarszych tradycji muzycznych, do samego jądra prawdy o rdzennej kulturze naszej Ziemi."

Mają na koncie kilkanaście wydawnictw promujących nowe i nieznane kierunki, jak np. geomusic. O jednej z płyt szerzej pisaliśmy tutaj.

W tym roku mija 15 lat od rejestracji pierwszych utworów Karpat Magicznych i w związku z tym od jesieni trwają już rocznicowe obchody. Za nami już krakowski koncert w Czajowni, połączony z promocją płyty "Noise to Silence" oraz koncert we Wrocławiu. Największa jubileuszowa feta planowana jest na piątek, 6 grudnia w Krakowie. Jak napisał nam Marek,

- "Koncert w Magazynie Kultury złożony będzie z dwóch części: Ethnocore (kilka pierwszych tematów z płyt wydanych do 2005 roku) i Symbiotic Music (muzyka symbiotyczna z instalacjami dźwiękowymi). W przerwie tort! Przed koncertem będą też dostępne płyty i kasety z naszej serii World Flag Records, książka "Vaggi Varri. W tundrze Samów" i kilka archiwalnych wydawnictw."

Członkowie projektu Karpaty Magiczne pojawią się również w niedzielę 8.12 na Mikołajkach Folkowych, gdzie odbędzie się spotkanie promocyjne ich najnowszej książki, wspomnianej "Vaggi Varri. W tundrze Samów". To efekt m.in. wieloletnich podróży muzyków za krąg polarny, w Góry Skandynawskie. Do książki dołączone są nagrania tradycyjnego śpiewu Samów oraz nagrania terenowe z tundry.
Szczegóły dot. koncertu znajdziecie jak zawsze w dziale "wydarzenia".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu