Szanty, Św Patryk i fado

Wrocławska scena ethno-folkowa - marzec
Kamil Piotr Piotrowski, 5 marca 2017
Balkan Folk Acoustic
Fot. Press
Prężnie działa we Wrocławiu Ethno Jazz Festival. Już od ponad dekady, pod jego szyldem występują w stolicy Dolnego Śląska zarówno wielkie gwiazdy t.zw. world music, jak i polskie tuzy muzyki folkowej. W marcu będzie też różnorodnie.

Początek marca to od ponad 20 lat czas jednego z największych festiwali tradycyjnych szant i współczesnej piosenki żeglarskiej w Polsce - Spotkań z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu". W tym roku podczas 28 edycji imprezy Sala Gotycka Starego Klasztoru w dn. 2-5 marca, gościła znów tłumy miłośników muzyki morza oraz czołowych wykonawców t.zw. sceny szantowej - na 7 koncertach. Festiwalowi towarzyszyły w tym roku dwa znaczące wydarzenia muzyczne. Zaczęło się od wodowania debiutanckiej płyty wrocławskiego zespołu Znienacka Project. Na koncercie, obok grup lokalnych, pojawił się też jako gość specjalny zespół... Słodki Całus od Buby - znany fanom piosenki turystycznej. Drugiego dnia swoje 15 lat działalności obchodził zespół Sąsiedzi. Na tym koncercie pojawiła się "szantowa" czołówka, m.in. Stare Dzwony, Ryczące Dwudziestki, Cztery Refy. Kolejne dni to koncerty dla dzieci, żeglarskich bardów, folkowy i pieśni żeglarskich. Stary Klasztor pękał w szwach, a na scenie pojawili się jeszcze, obok wspomnianych m.in. EKT Gdynia, Mechanicy Shanty, Zejman & Garkumpel, Banana Boat. W kolejnych dniach w Starym Klasztorze nadal będzie ciekawie.

Już 14 marca, trzy dni przed Dniem Św Patryka przybędą tu (w ramach patrykowej trasy) zespoły Beltaine i Glendalough. Będzie irlandzka muzyka i taniec i pewnie... zielone piwo.

Kolejna atrakcja, to wielka gwiazda fado - Cristina Branco, która odwiedzi Wrocław 17 marca. Przed sięgnięciem po fado, zainteresowania Cristiny krążyły wokół jazzu i innych odmian tradycyjnej muzyki portugalskiej. W świat melancholijnych pieśni wprowadził ją jej dziadek przedstawiając dokonania królowej tego gatunku Amalii Rodrigues. Sporo o Amalii i o historii tego gatunku możecie poczytać w wydanej niedawno w Polsce "Historii Fado".

Dwa dni później, 19 marca, w kompletnie inne rejony świata zabierze słuchaczy Ranjeet Rajwada z Indii. Inne rytmy, inne zasady muzyki, niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

W ubiegłym miesiącu świętowano w Starym Klasztorze m.in. Bułgarskie Święto Trifon Zarezan (Święto Młodego Wina), tym razem, 22 marca, wraz z grupą Balkan Folk Acoustic (na zdjęciu powyżej) i Stojanem Uzunowem, w Sali Gotyckiej celebrować będziemy 
Bułgarskie Święto Wiosny "Marteniczka".

Na koniec miesiąca, 29 marca, pojawi się zespół  Sanluistango z Argentyny, ze wsparciem Magdaleny Lechowskiej - polskiej artystki, zafascynowanej muzyką latynoamerykańską.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu