Splot miasta i wsi

3 Grodziskie Spotkania Wielokulturowe "Sploty 2016"
Anna Wilczyńska, 24 stycznia 2016
Teresa Mirga
Fot. Witt Wilczyński
W podstołecznym Grodzisku Mazowieckim po raz kolejny odbędą się międzykulturowe dialogi muzyczne, teatralne i społeczne. Nie zabraknie na nich nuty folkowej, zarówno tej wiejskiej, jak i miejskiej. Początek już niebawem.

Już po raz trzeci kameralna Willa Radogoszcz zaprasza do spojrzenia na Grodzisk Mazowiecki z perspektywy historii, wielokulturowości oraz wieloreligijności tego urokliwego miasteczka. Tematem przewodnim trzeciej edycji Grodziskich Spotkań Wielokulturowych "Sploty 2016" będzie splot kultury miejskiej i wiejskiej, świata mieszczańskiego i chłopskiego oraz przenikania się kultury rdzennej i napływowej.

Organizatorzy tak opisują cele/ideę powyższej imprezy:

- "Otoczony wsiami i folwarkami Grodzisk, będący centrum administracyjnym i handlowym oraz punktem skupu wytwarzanych w okolicy towarów przez wieki pełnił rolę agory - na tutejszym rynku spotykali się rolnicy, ziemianie, kupcy, rzemieślnicy, robotnicy i fabrykanci, przedstawiciele miejskiego proletariatu i reprezentanci lokalnej inteligencji. Dzieje ich relacji to prawda o nas, naszej przeszłości i korzeniach".

Tegoroczna edycja festiwalu potrwa ponad miesiąc, odbywać będzie się w Willi Radogoszcz oraz w salach usytuowanego w pobliżu Centrum Kultury, a rozpocznie się 26 stycznia spektaklem muzycznym "Sztetl Grodzisk - zapomniana historia", do którego muzykę skomponowali muzycy folkowi Robert Lipka i Agnieszka Kosowska.

Wśród wielu wydarzeń festiwalowych usłyszeć będzie można między innymi:

- Teresę Mirgę w repertuarze tradycyjnych pieśni cygańskich 

- Antoniego Murackiego z programem "Czeskie Impresje", podczas których zaśpiewa nie tylko Nohavicę, ale też pieśni Aleksandra Rozenbauma

- Ewę i Roberta Wasilewskich z formacji Transkapela w spektaklu z muzyką na żywo i wizualizacjami multimedialnymi "Za płotem nie kończy się świat"

- potańcówkę ludową z Kapelą Pauli Kinaszewskiej

jak również Lenę Piękniewską z zespołem i formację Deorientacja. Oprócz tego "Sploty 2016" obfitować będą w różnorodne tematycznie warsztaty (dla dzieci i dorosłych), prelekcje poświęcone wielokulturowości Grodziska Mazowieckiego, projekcje filmowe, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Szczegóły na temat koncertów folkowych, które odbędą się w ramach festiwalu "Sploty" znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia", a jego pełny program na oficjalnej stronie Willi Radogoszcz.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu