Przesłanie bardów

33 Festiwal Bardów OPPA w Warszawie
Kamil Piotr Piotrowski, 4 listopada 2015
Słodki Całus od Buby
Fot. Press
W pieśniach bardów, jak w zwierciadle, odbija się obraz naszego świata, pełnego piękna i brzydoty, dobra i zła, prawdy i fałszu. Jaki był, jest i będzie świat będzie się można przekonać na kolejnej edycji festiwalu OPPA w Warszawie.

To z pieśni Wysockiego, Okudżawy, Galicza, Dylana, Cohena, Waitsa, Brassensa, Brela, Moustakiego, Contego, Llacha, Kaczmarskiego, Bellona, Sikorowskiego, Kleyffa, Garczarka i wielu innych bardów dowiadujemy się prawdy o świecie i człowieczeństwie, o sprawach najbardziej ogólnych i tych najintymniej osobistych – piszą organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA, który od 14 do 22 listopada, po raz 33 odbędzie się w Warszawie.

OPPA od 1978 r. jest prawdziwym świętem piosenki nieobojętnej, a jej renoma czyni ten festiwal jednym z najważniejszych festiwali piosenki artystycznej w Polsce. Jak co roku, miłośników dobrego tekstu z niebanalną muzyką, czeka tu prawdziwa uczta. Organizatorzy znów przygotowali prawdziwą, dziewięciodniową fetę literacko-muzyczną.

Wszystko zacznie się w sobotę, 14 listopada, od koncertu konkursowego, tzw. „Półfinału”, w którym kilkudziesięciu uczestników z Polski i z zagranicy zaprezentuje swoje najlepsze piosenki. Następnego dnia (15.11), w „Wielkim Finale” Jury wyłoni laureatów tzw. „Złotej Piątki OPPA”, a po wysłuchaniu wszystkich ich utworów wybierze zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Ten koncert uświetni laureat Grand Prix OPPA z 2013 roku - Paweł Wójcik.

Podczas OPPY nie zabraknie folkowych akcentów. Już w poniedziałek (16.11), na Woli, w klubie „U Przyjaciół” odbędzie się recital Joanny Mioduchowskiej (oficjalna premiera debiutanckiej płyty pt. „Bujam w obłokach”), której towarzyszyć będzie z gitarą, jeden z czołowych folkowych muzyków RP – Mirosław Kozak (kiedyś Open Folk).

Drugim mocnym, folkowym akcentem, będzie środowy (18.11) koncert zespołu Słodki Całus od Buby. Podstawą repertuaru grupy są autorskie piosenki Krzysztofa Jurkiewicza i Mariusza Kampera, muzycznie mocno osadzone w rockowej i folkowej tradycji.

Uwaga! Na oba koncerty będziemy mieć bilety - śledźcie naszego fejzbuka.

W tym roku przypada 35. rocznica śmierci legendarnego, rosyjskiego barda – Włodzimierza Wysockiego. Koncert pt. „Nowe brzmienie Włodzimierza Wysockiego” w wykonaniu wrocławskiej grupy Projekt Volodia, będzie swego rodzaju hołdem złożonym poecie (19.11).

Jak zawsze atrakcyjnie zapowiada się tradycyjny, sobotni (20.11), dwuczęściowy koncert w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami wystąpi kilkunastu znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybierze najlepszą piosenkę premierową. W drugiej części piosenki sławnych bardów zagranicznych zaprezentowane zostaną przez polskich wykonawców, w polskich wersjach językowych. Wystąpią: Piotr Bakal, Andrzej Brzeski, Jacek Gutry, Krzysztof Jurkiewicz, Tomasz Kordeusz, Łukasz Majewski, Marek Majewski, Bogusław Nowicki, Tomasz Olszewski, Beata Osytek, Andrzej Ozga, Mateusz Rulski, Jakub Sienkiewicz i Tomasz Szwed.

Gwiazdą Festiwalu będzie Stanisław Soyka, kompozytor, muzyk, wokalista, bard, znany z wielu projektów zespołowych i solowych, obracający się w różnych nurtach od jazzu, przez blues, pop, po piosenkę autorską, a nawet folk. Wystąpi w niedzielę (21.11), w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, na finał OPPY.

Tradycyjnie od sześciu lat, jako swego rodzaju post scriptum do festiwalu OPPA, festiwal kończy koncert pt. „oFF OPPA” (22.11) czyli scena otwarta dla tych wszystkich twórców piosenek autorskich, którzy mają ochotę na niej wystąpić.

 

33 Międzynarodowy Festiwal Bardów OPPA, 14-22.11.2015, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu