Po raz trzydziesty trzeci
Ruszają lubelskie Mikołajki FolkoweNa początek cytat tytułem wstępu: Mikołajki Folkowe to festiwal interdyscyplinarny. Wiodącym tematem jest muzyka inspirowana muzyką tradycyjną, prezentowana i popularyzowana w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego młodego odbiorcy, oryginalna i nowoczesna. Zespoły folkowe występujące na festiwalu używają współczesnych środków do swobodnych interpretacji źródeł ludowej muzyki. Mikołajki Folkowe popularyzują kulturę tradycyjną poprzez edukację i zainteresowanie młodych ludzi wartościami i spuścizną folkloru, wskazując drogę, jak można dziś z niej korzystać. Oprócz koncertów będących osią festiwalu na „Mikołajkach” odbywają się liczne warsztaty, spotkania autorskie, prezentowane są filmy związane z kulturą ludową. Prezentują muzykę inspirowaną folklorem różnych regionów i krajów, stawiając sobie za cel „przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury”.
Tegoroczne Mikołajki Folkowe rozpoczną się już w czwartek, 7 grudnia o godzinie 9:00 międzynarodową konferencją "Mediatyzacja Pamięci", w czwartkowy wieczór będzie miał miejsce pierwszy koncert 33 MF - w Małej Sali Widowiskowej Chatki Żaka zagra etnojazzowo-psychodeliczny zespół Frustra.
Dzień później, od 15:00 na małej scenie w szranki staną zespoły sceny otwartej czyli stołeczna Furda, Guzik&Chołomiej Quintet reprezentujący miasto gospodarzy, trójmiejskie ekipy Magda Kuraś Quintet, Hydrofonika i Vatra, Kapela na Dobry Dzień z Sanoka, Svahy (te od "Znachora") oraz Trzy Struny z Bydgoszczy a także, z grodu Kraka Superid, Jarzmo i zdobywcy dzikiej karty - Ukoja. Od 20:00 na scenie głównej wystąpią: zdobywcy I miejsca w 2019 Michalove i metafizyczne połączenie pomiędzy Galicją, a Arkansas, między Bugiem, a deltą Missisipi - Svyatyj. Dzień zakończy potańcówka z Kapelą z Borówka.
Sobotni koncert gwiazd będzie rozbrzmiewał nutą rumuńsko-litewsko-polsko-łemkowską za sprawą znakomitych Corina Sîrghi si Taraful Jean Americanu (godnych następców Marii Tanase i Taraf de Haidouks), Ugniavijas i gospodarzy festiwalu - Orkiestry św. Mikołaja. W niedzielę część koncertową festiwalu zakończy występ Malwiny Paszek z projektem Dziewuchy.
Inne wydarzenia festiwalowe, które uzupełnią 33 Mikołajki Folkowe to, m.in. próba otwarta Lubelskiej Kapeli Rodzinnej, spotkanie autorskie z Grzegorzem Józefczukiem, autorem felietonów publikowanych na łamach "Pisma Folkowego", warsztaty pieśni litewskich i biłgorajskich, wspomniana na wstępie konferencja "Mediatyzacja Pamięci", widowisko zatytułowane „Rizdwjana istoria” przygotowane przez Olgę Mamedową i Olenę Shyian, poświęcone ukraińskim tradycjom, dorocznym zwyczajom i obrzędom oraz pokonkursowa wystawa "Tradycji w Obiektywie".
Polecamy gorąco!
Szczegóły wydarzeń w naszym dziale wydarzenia.
33 Festiwal Mikołajki Folkowe, 7-10.12.2023, Lublin
Portal Folk24 jest patronem medialnym festiwalu.