Pieśni z Doliny Sanu

Niemiecka trasa Widymo
Kamil Piotr Piotrowski, 10 września 2012
Widymo
Fot. widymo.pl
Po pierwszym koncercie w Kolonii publiczność nie chciała je wypuścić ze sceny. Za nimi już trzy takie koncerty, przed nimi jeszcze dziesięć. Grupa z Sanoka promuje właśnie różnorodność Polski na koncertach w Niemczech.

Sieć muzyki globalnej "Klangkosmos NRW" powstała w 2000 roku. Do projektu przyłączyły się organizacje z prawie trzydziestu miast w Nadrenii Północnej-Westfalii. Są to stowarzyszenia i instytucje kultury (urzędy, teatry, szkoły, kościoły). Koordynatorem działań sieci jest organizacja "alba KULTUR".

W ramach projektu wystąpiło już w niemieckim landzie ponad 120 zespołów z 80 krajów (z 5 kontynentów). Co miesiąc w koncertach uczestniczy około 4000 widzów. W 2012 roku projekt zgromadził prawie 30.000 odbiorców (sic!), a to jeszcze nie koniec. Właśnie trwa trasa koncertowa (5-28 września) polskiej grupy z Sanoka - Widymo, laureatki "Wyróżnienia" oraz Nagordy Publiczności XIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

Tourne zespołu pt. "Widymo - Pieśni Polifoniczne z Doliny Sanu" składa się z 13 koncertów organizowanych właśnie w ramach "Klangkosmos NRW". Odbyły się już koncerty w Kolonii, Detmond i Sankt Augustin. Koncert w Kolonii oklaskiwała nawet Konsul Generalna RP Jolanta Róża-Kozłowska. Na wszystkich jak dotąd przyjęto grupę entuzjastycznie.

O to, jak doszło do zaproszenia Widymo do tego projektu, zapytaliśmy Barbarę Stasiak, managerkę trasy koncertowej, stypendystkę Fundacji Robert Bosch, programu "Menedżerowie Kultury Europy Środkowo-Wschodniej".

- "Moim zadaniem jest prezentacja kulturalnej różnorodności Polski poprzez realizację innowacyjnych projektów. Zrobiłam gruntowny przegląd naszej sceny folk. Poprosiłam około 100 zespołów o wysłanie materiałów promocyjnych. Chciałam zaprezentować nasz kraj jako wielokulturowy, a Widymo w swoich pieśniach przedstawia właśnie słowiańską wielokulturowość" - napisała do nas Basia.

- "Ponadto chciałam przedstawić publiczności w Niemczech mało znany wymiar muzyki z Polski. Tu w większości kojarzeni jesteśmy z mazurkami i Chopinem. Gdy opowiadałam komuś o zespole, który wykonuje pieśni polifoniczne, prawie nikt nie mógł uwierzyć, że taka tradycja jest obecna w Polsce“ - dodaje.

Zespół "Widymo" powstał w 2000 roku w Sanoku, na pograniczu polsko-ukraińskim. Wokalistki, śpiewające w obu językach, opierają się na starodawnym repertuarze wielogłosowych pieśni. Wykonują a cappella, na nowo zaaranżowane, sakralne jak i tradycyjne, ludowe utwory, pochodzące z małego regionu - Doliny Sanu, prezentując przekrój jego prawie tysiąc letniej tradycji muzycznej oraz słowiańskiej wielokulturowości. Zespół w Niemczech występuje w składzie: Marianna Jara (dyrektor artystyczny), Susanna Jara-Małecka, Kinga Anna Szewczyk, Maria Antonowicz, Natalia Małecka,  Solomjja Stsibajlo-Jara, Paulina Ciuryk.

Przed grupą jeszcze wizyty w:

Jeden z koncertów będzie nagrywany i transmitowany przez Radio WDR3, największego producenta muzyki
w Europie i największego publicznego nadawcę w Niemczech. Trasa koncertowa organizowana jest przy współpracy z Polskim Instytutem Kultury w Düsseldorfie oraz Fundacją Robert Bosch.


"Pieśni Polifoniczne z Doliny Sanu", 5-28.09.2012, Nadrenia Północna-Westfalia, Niemcy
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu