Paszport zbuntowany

Najnowsze plany Hańby!
Anna Wilczyńska, 25 stycznia 2018
Hańba!
Fot. Atelier Weissmann
Powstali - jak podają w swojej biografii - w 1931 r. na krakowskim Pogórzu. Ich muzyka jest buntem, dźwięk ich najlepszą bronią. To punk-folkowy zespół, który inspiruje się czasami międzywojnia i stało się o nim głośno.

Gdy gruchnęła wieść o otrzymaniu Paszportu Polityki przez grupę Hańba! w kategorii "muzyka popularna" ucieszyliśmy się, ponieważ prawie od samych "narodzin" obserwujemy rozwój tej kapeli, a właściwie Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej. Pierwszy artykuł o nich ukazał się na naszych łamach w maju 2013, czyli kilka miesięcy po powstaniu zespołu.

Formacja stała się znana szerszej folkowej publiczności, gdy podczas 17. Festiwalu Folkowego "Nowa Tradycja" w 2014 r. otrzymała nagrodę im. Czesława Niemena "za odważną ideę artystyczną i ekspresję". Dwa lata później ukazała się ich debiutancka płyta Hańba! Od tego czasu kariera zespołu rozwija się w dużym tempie, grupa koncertowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą (m.in. po USA). Szczegółową historię grupy można przeczytać w dziale wykonawcy.

Tak menadżerka kapeli, Izolda Sznaps, komentuje zdobycie przez zespół Paszportu Polityki: 

- Byliśmy i jesteśmy w szoku. Radość miesza się z niedowierzaniem. To bez dwóch zdań olbrzymi zaszczyt dla całego naszego zespołu i podsumowanie pięciu lat wspólnej przygody! Ale nasze plany niewiele się zmieniły - koncerty, koncerty i jeszcze raz koncerty. Wiosna to przede wszystkim występy na polskich scenach. Latem zamierzamy odwiedzić kilka nowych miejsc: Portugalia, Anglia. Szykujemy też kilka koncertowych niespodzianek!

My ze swojej strony gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Latem 2017 ukazała się najnowsza płyta Hańby! "Będą bić!", na której znalazło się 12 utworów. Podobnie jak na pierwszym krążku, teksty są autorstwa poetów (m.in. Lucjana Szenwalda, Juliana Tuwima, Władysława Broniewskiego) oraz członków zespołu, a muzycznie to punk-folk zagrany na akustycznych instrumentach takich jak banjo, akordeon, tuba, klarnet i bęben.

Jesienią mieliśmy okazję obejrzeć występ Hańby! na Targach Muzyki Świata WOMEX w ramach Kato Connections Stage. Zespół zagrał z punkrockową energią i mocno zaskoczył zasiedziałą trochę widownię (zwłaszcza żywiołowym zachowaniem lidera). Po koncercie dowiedzieliśmy się też o zmianie w składzie grupy. Akordeonistę i klarnecistę, Wiesława Króla zastąpił... Tadeusz Król.

Najnowszą płytę promuje singiel "Hoży i świeży". Ten uroczy tekst to fragment wiersza Juliana Tuwima "Mój dzionek" z 1926 r. Posłuchajcie sami:

Wspomniana przez menadżerkę trasa już rozpoczęła się 19.01 w Krakowie i Opolu (20.01). Zespół zagrał też w Holandii (Amsterdam - 24.01), razem ze znaną punk-rockową grupą De Kift. Następnie Hańba! ruszyła do Niemiec, do Wuppertal (25.01); Groningen (26.01) i Bremy (27.01). Kolejna odsłona trasy odbędzie się w marcu: Wrocław (8.03), Włocławek (15.03), Toruń (16.03), Gdynia (17.03); Warszawa (24.03). Po Świętach Wielkanocnych Orkiestra Zbuntowana znów wróci na trasę i odwiedzi: Kraków (7.04), Chrzanów (8.04), Mińsk Mazowiecki (13.04), Poznań (14.04), Rozwadza (15.04), Lublin (19.04), Przemyśl (20.04), Sanok (21.04). Podsumowując, wypatrujcie Hańby! w pobliżu, gdyż tej wiosny zawita ona do wielu polskich miast i miejscowości.

Na zakończenie zobaczmy kolejną, najnowszą produkcję video "Puste samoloty":

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu