Kobiecy głos maloya

Christine Salem w CK Zamek
Anna Wilczyńska, 31 marca 2014
Christine Salem
Fot. www.christinesalem.com
Powoli zbliża się do końca tegoroczny cykl Ethno Port Powroty. Już za chwilę w CK Zamek przypomni się kolejna gwiazda, tym razem z Reunionu, która spodobała się poznańskiej publiczności na jednej z minionych edycji festiwalu.

Cykl Etno Port-Powroty ma już swoich fanów, którzy niecierpliwie czekają na kolejne odsłony, które potrwają aż do maja. W marcu odbyły się aż dwa koncerty - projektu Saagara i rodziny Chemirani, ale w kwietniu nastąpi powrót do normalnego trybu - jednego koncertu.

Tym razem organizatorzy zabiorą nas na Ocean Indyjski, 700 km na wschód od Madagaskaru - na wyspę Reunion, gdzie urodziła się i wychowywała Christine Salem. Reunion już w XVII wieku stał się kolonią francuską. Znajdowały się tam plantacje trzciny cukrowej, do uprawy której sprowadzano niewolników z całego świata, głównie z Afryki. Ta społeczność przywoziła ze sobą pieśni, które wykonywano przy pomocy instrumentów, które były pod ręką – najczęściej różnego rodzaju grzechotek. Często pieśni te związane były z kultem przodków, choć później stały się one przede wszystkim głosem sprzeciwu wobec niewolnictwa, więc szybko zostały zakazane przez francuskie władze. Cały nurt nazwano maloya.

Za odrodziciela tego gatunku muzycznego uznaje się Danyela Waro. Artysta gościł w Polsce podczas zeszłorocznego Skrzyżowania Kultur, jak również jego rodacy z zespołu Lindigo. Obszerna relacja z obu wydarzeń znajduje się tutaj. Dziś maloya to podstawa tożsamości kulturowej mieszkańców Reunionu, który obecnie ma status departamentu zamorskiego Francji.

Koncert Christine Salem w CK Zamek będzie kolejną okazją do poznania muzyki maloya – tym razem w kobiecej odsłonie. Artystka wystąpi przy akompaniamencie zespołu grającego na etnicznych instrumentach perkusyjnych, sama też zagra na kayambie. Pieśni zostaną wykonane m.in.w języku kreolskim, malgaskim, komoryjskim i swahili. Dodajmy, że artystka dysponuje ciekawym głosem – kontraltem, którym prowadzi dialog z członkami zespołu. Taka responsorialność to specyfika stylu maloya (solista śpiewa zaśpiew, po czym chór odpowiada i tak na przemian). Christine Salem łatwo nawiązuje kontakt z publicznością, o czym świadczy poniższe video z jej występu na festiwalu Ethno Port w 2011 roku:

Bądźcie czujni i śledźcie nasz portal oraz profil na facebooku, bo na ten koncert będziemy mieć dla Was bilety. Szczegóły dot. koncertu znajdziecie w dziale "wydarzenia".

 

"Ethno Port Powroty" - Christine Salem, 11.04.2014, CK Zamek, Poznań
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu