Karpacki folk i etno w Gorlicach
4 Strony Karpat po raz... czwartyGorlickie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Gorlicach gorąco zapraszają na festiwal „4 Strony Karpat”. W tym roku organizowana jest już czwarta edycja festiwalu i będzie to dwudniowe wydarzenie, a hasło tegorocznej edycji brzmi:
Otwórz się na "4 Strony Karpat" i daj się ponieść muzyce!
Jako że Gorlice położone są na przecięciu dwóch kultur: Pogórzan, wytworzonej na pograniczu góralsko-krakowskim oraz Łemków – grupy odrębnej etnicznie i wyznaniowo, ideą festiwalu, od początku jego powstania, było prezentowanie bogactwa kulturowego tego regionu i całych Karpat.
Podczas pierwszej edycji było więc bardzo różnorodnie, zagrała Kapela Zbyszka Wałacha i grupa Hyrdza ze Słowacji, była Caci Vorba i węgierski Cymbali Band. Kolejne edycje miały już muzyczne tematy przewodnie – muzykę danego regionu lub łączenie stylów, np. Beskid Śląski, Podhale, elektronika i folk itp. Na scenie pojawili się m.in.: Kroke, Agata Siemaszko Trio, Klezmafour, Kapela Hanki Wójciak, Megitza Trio, Krzikopa, Trebunie-Tutki, Vołosi, Orkiestra św. Mikołaja, DagaDana. W każdej edycji byli także przedstawicie lokalnej tradycji: Back Off, Kapela Maliszów czy Serencza.
W tym roku „4 Strony Karpat” będą obfitować w potężną dawkę muzyki folkowej podanej w nowy, ciekawy sposób. Artyści zaprezentują się na jednej scenie wykonując wspólnie koncert muzyki etnicznej ale tym razem wyruszymy w muzyczną podróż na Bałkany i Wschód, eksplorować będziemy także fuzje muzyki etnicznej z jazzem, elektroniką i literaturą. Gorlicki rynek, podczas dwóch dni imprezy znów opanują różnorodne brzmienia i nastroje. I tak pierwszego dnia zagrają:
- Legend Of Kazimierz – w muzyce zespołu słychać fascynacje Żydów Aszkenazyjskich, muzyką bałkańską – w szczególności bułgarską i serbską oraz muzyką turecką i cygańską.
- Balcanscream – siedmioosobowy kolektyw bałkański łączący różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę tworzą niepowtarzalny język zespołu. Instrumentarium to klarnet, trąbka, saksofony, gitara, mandola, gitara basowa, etniczne perkusjonalia, perkusja oraz sample chórów bułgarskich w wykonaniu DJ Ludwika Zamenhofa.
- Tołhaje – bieszczadzki zespół muzyczny, który w swojej twórczości czerpie inspiracje m.in. z tradycji muzycznych Bojków i Łemków, z kultury tradycyjnej terenów Polski południowo-wschodniej (Lubelszczyzna) oraz grup etnicznych dzisiejszej Ukrainy. Muzyka zespołu to mieszanka folku i innych stylów muzycznych (jazz, elektronika, drum’n’bass, rock).
- Haydamaky – ukraiński zespół folk rockowy, który wraz z Andrzejem Stasiukiem nagrał wspólny album „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. Premierowy koncert projektu odbędzie się właśnie podczas Festiwalu „4 Strony Karpat”. Będzie to pierwsze publiczne wykonanie utworów z albumu.
Drugiego dnia wystąpią:
- Sarakina Balkan Band – polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej.
- Chłopcy Kontra Basia – zespół grający muzykę opartą na autorskich tekstach i kompozycjach, inspirowaną tradycją, zawieszoną między folkiem i jazzem. Zgodnie z nazwą głównymi bohaterami są tutaj kontrabas i śpiewająca Basia Derlak – skład brzmi więc minimalistycznie i zmysłowo.
- Sokół Orkestar – to potężna dawka energii, unikalny styl grania charakterystyczny dla Bałkanów, oryginalny repertuar oraz piorunująca siła instrumentów dętych blaszanych w etno-rockowej odsłonie.
Zapowiada się znów energetycznie i wielokulturowo.
Festiwal „4 Strony Karpat” kierowany jest do całych rodzin i ma na celu promocję otwartości na inne narody i ich kulturę. Poza koncertami organizatorzy zapewniają też szereg wydarzeń towarzyszących: folk-kiermasz, warsztaty rękodzieła artystycznego, wernisaż wystawy plastycznej „4 Strony Folkloru” i tańce z muzyką „na żywo”. Wstęp wolny!
Źródło: materiały organizatora
IV "4 Strony Karpat", 28-29.04.2018, Gorlice
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia