Głosy wniebogłosy

12 Festiwal Skrzyżowanie Kultur w Warszawie
Anna Wilczyńska, 13 września 2016
Chouk Bwa Libète
Fot. JY le Docte
Wrzesień to czas intensywnych spotkań z muzyką świata na festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Po raz dwunasty zawitają do Warszawy gwiazdy world music, a widzowie przez tydzień wysłuchają najlepszych głosów z trzech kontynentów.

Jak zwykle pod koniec września pod Pałacem Kultury i Nauki powoli zaczyna wyrastać wielki namiot. To znak, że zbliża się festiwal Skrzyżowanie Kultur. W tym roku impreza potrwa tydzień - od 24.09 do kolejnej soboty, 1.10. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Głosy świata", a tak opowiada o niej Maria Pomianowska, dyr. artystyczna festiwalu:

- "Zaprosiliśmy do Warszawy pieśniarzy z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów. Moc ich muzyki płynie z połączenia pradawnych pieśni z brzmieniem współczesności. Ci niezwykli artyści poruszający się swobodnie w świecie muzyki tradycyjnej potrafią w subtelny sposób łączyć stare melodie z elektroniką, soulem, jazzem czy popem."

Wspomniani artyści to m.in. Renata Rosa z Brazylii, Susana Baca z Peru, Ghada Shbeir (Liban), duet Tim Eriksen (USA) i Omar Sosa (Kuba), zespół Chouk Bwa Libète z Haiti (na zdjęciu powyżej), wokalistka Ester Rada z Izraela czy gruziński chór Urmuli. Jak czytamy na stronie festiwalu, usłyszymy "peruwiański śpiew, izraelski soul, ludową muzykę Brazylii, haitańskie pieśni vodou i amerykańskie hymny polifoniczne w unikatowym połączeniu z afro-kubańskimi rytmami". A oto krótka prezentacja gwiazd:

Po raz pierwszy w historii imprezy powstanie wystawa związana tematycznie z mottem tej edycji. Instalacja "Las głosów" będzie udostępniona do zwiedzania w godzinach otwarcia namiotu festiwalowego.

Nie zabraknie stałych elementów SK – kontynuacji cyklu współpracy artystycznej Kolektyw Europa (koncert piątek 30.09), (więcej o idei tego cyklu tutaj) oraz tzw. dnia polskiego - Sounds Like Poland (czwartek 29.09). W tym roku mniejsza jest oferta warsztatowa, za to pojawił się seans filmowy i wykład o haitańskim vodou, aby przybliżyć słuchaczom tradycję, z której czerpie grupa Chouk Bwa Libète, która wystąpi na zakończenie festiwalu. Dzieci jak zwykle mogą liczyć na specjalne względy na niedzielnym koncercie oraz podczas poniedziałkowych warsztatów, prowadzonych przez brazylijskiego muzyka, Adriano Adewale, w ramach "Muzycznych podróży Cataplufa".

Na zachętę prezentujemy grupę Kalakan, która wystąpi w drugiej części koncertu Kolektyw Europa. Zespół, a właściwie trio, wykonuje tradycyjną muzykę z kraju Basków:

Szczegółowy program w dziale "wydarzenia"

 

12 Festiwal Skrzyżowanie Kultur, 24.09 -1.10.2016, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu