Gadki z Chatki nr 102
Kolejne wydanie folkowego periodykuW środku najbardziej przyciąga uwagę rozmowa z Markiem Styczyńskim o jego najnowszej książce "Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów", wydanej w czerwcu ub.r, a której fragmenty można przeczytać parę stron dalej. Etnobotanika to fascynująca dziedzina, którą stara się przybliżyć rozmówca - leśnik i specjalista ds. ochrony przyrody, współzałożyciel i niepokorny muzyk awangardowych zespołów Altman i Karpaty Magiczne.
Co jeszcze ciekawego zawierają najnowsze "Gadki"?
Obszerną recenzję z ostatniej edycji festiwalu Skrzyżowanie Kultur oraz rozmowę z Katarzyną Kanią-Stróżewską (córką Antoniego Kani, lidera kapeli Syrbacy). Z najnowszych "Gadek" można też dowiedzieć się, dlaczego taniec brzucha wymaga niezłej kondycji (artykuł "Bo taniec to magia...") i jak mają się dzisiaj pieśni tradycyjne (fragment pracy magisterskiej Marii Bikont "Pieśń w kulturze tradycyjnej i współczesnej"). W dziale sylwetki znana nam już doskonale Megitza oraz wspomnienie o Alehu Klimchance z białoruskiego Litvintrolla. Na koniec numeru prezentacja płyty Kwartetu Pałuckiego "Lilija" (to wspomniana we wstępie niespodzianka, ale zgodnie z zasadami przyjętymi przez Redakcję "Gadek" tylko dla prenumeratorów).
Ponadto, tradycyjnie: sonda, felieton Tomasza Janasa, recenzje płyt, relacje z koncertów, spotkań i warsztatów. Wśród relacji warto zatrzymać się na chwilę przy dłuższych tekstach o podróży do pogranicza Indii, Pakistanu i Chin oraz o wyprawie na Ukrainę - ten ostatni, autorstwa Joanny Zarzeckiej, prezentuje zjawisko ekoturyzmu.
Gadki z Chatki, nr 102