Folkowy plebiscyt internautów

15 Wirtualne Gęśle
Witt Wilczyński, 5 kwietnia 2018
Płyty folkowe 2017
Fot. Kamil Piotrowski
Choć to zabawa, to jednak licząca się w środowisku. Kilka tysięcy oddawanych głosów to siła, która daje już możliwość zorientowania się w gustach fanów folku i etno. Wirtualne Gęśle odbywają się w tym roku już po raz piętnasty.

Zacytujmy zatem pomysłodawców tej akcji: WIRTU@LNE GĘŚLE powstały z niezgody na powszechne narzekactwo. Mieliśmy dosyć ciągłego krytykowania i roztrząsania słuszności werdyktu jurorów Folkowego Fonogramu Roku i postanowiliśmy, że każdy z nas - fanów i słuchaczy - będzie mógł wyrazić swą własną opinię.

Plebiscyt stał się także pretekstem do zebrania i zaprezentowania możliwie wszystkich wydawnictw związanych z kulturą tradycyjną, jakie ukazały się w danym roku i przedstawienia ich w jednym miejscu. Grupa współpracowników i fanów wykonała nielichą pracę "przetrzepując" internet w poszukiwaniu fonogramów wydanych w 2017 - od nuty tradycyjnej aż po folkmetal. I udało się!

W 2018 w szranki stają 84 płyty. Wśród nich także albumy, którym nasz portal patronuje medialnie. Podobnie jak w latach poprzednich, można też dodatkowo oddać głos na najlepszą okładkę a także posłuchać audycji z muzyką z płyt biorących udział w plebiscycie. Informujemy o nich na bieżąco w dziale folk w mediach.

Głosować można poprzez stronę gesle.folk.pl. Głosowanie trwa od 19 marca do 30 kwietnia 2018 r. do godz. 24:00 a przyjmowanie maili potwierdzających do 1 maja do godz. 24:00.

Dotychczas "Wirtualne Gęśle" zdobyli za swe albumy: Czeremszyna, Beltaine (trzykrotnie!), Michał Czachowski, Orkiestra św. Mikołaja, Żywiołak, VooVoo i Hajdamaky, R.U.T.A., Kapela Ze Wsi Warszawa, Chłopcy Kontra Basia, Percival, Tęgie Chłopy i Warszawska Orkiesta Sentymentalna. Jak będzie w tym roku? To Wy zdecydujecie oddając głos!

Jednocześnie informujemy, iż spis wszystkich płyt etno-folkowych wydanych w Polsce w 2017 r. ukaże się w wiosennym wydaniu Magazynu FOLK24 nr 1/2018 (9), który już za chwilę.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu