Dziad idzie, wieści niesie
II Konkurs na Pieśń Dziadowską NowąTym fragmentem współczesnej pieśni dziadowskiej organizatorzy II Konkursu na Pieśń Dziadowską Nową zachęcają do wzięcia udziału w plebiscycie. Regulamin konkursu został ogłoszony w czerwcu br. na blogu Tyndyryndy.
Przypomnijmy - w dawnych wiekach wędrowny dziad - lirnik, był bardzo ważnym elementem społeczności wiejskiej. Proste, wręcz częstochowskie rymy, wyśpiewywane przejmującym głosem, okraszone nostalgicznym dźwiękiem liry korbowej były wówczas tym, czym dziś są tabloidy - nośnikiem lokalnych informacji, plotek, wieści ze świata. Przeobrażenia, jakim w II połowie XX w. uległa kultura ludowa nie oszczędziły wędrownych dziadów - śpiewaków. Dziś pozostała po nich pamięć i udane próby przywrócenia tej tradycji, np. przez ukraińskiego pieśniarza i lirnika Myhaiło Chaja czy naszego rodzimego, znakomitego muzyka Jacka Hałasa.
W 2008 roku odbył się pierwszy konkurs na współczesną pieśń dziadowską, który cieszył się sporym zainteresowaniem, jego wyniki są dostępne tutaj.
W regulaminie, dostępnym na wspomnianym blogu oraz na portalu facebook, czytamy:
- "Celem Konkursu jest zainspirowanie do powstania nowych tekstów, przeznaczonych do śpiewu, a nawiązujących w swojej formie lub/i tematyce do tradycyjnych tekstów, popularnych niegdyś zarówno w obszarze użytkowej poezji religijnej, jak i sowizdrzalskiej oraz liryki (...) W Konkursie mogą uczestniczyć wszyscy, tematyka utworów jest dowolna, każdy uczestnik może przysłać do 6 utworów. Można pisać w języku polskim lub/i ukraińskim".
Organizatorem konkursu jest Fundacja Numinosum z Palmir oraz In Crudo. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 sierpnia, ujawnienie listy finalistów nastąpi 17 sierpnia, a laureaci zaprezentują się na specjalnym koncercie Akademii Muzyków Wędrownych w Narolu 31 sierpnia. My również zachęcamy do wzięcia udziału w tym konkursie, twórczo podchodzącym do ludowej tradycji. Od organizatorów dowiedzieliśmy się, że w chwili obecnej przysłano już sporo utworów, co niezmiernie cieszy!
Nadesłane utwory oceniać będzie jury, w skład którego wchodzą: Ewa Grochowska, Piotr Grochowski, Remigiusz Mazur-Hanaj oraz Taras Shumeyko.
Źródło: http://tyndyryndy.blogspot.com
Dziękujemy za zdjęcia Dorocie Murzynowskiej i Remigiuszowi Mazurowi-Hanajowi