Dwa jubileusze

27 Festiwal "Szanty we Wrocławiu"
Kamil Piotr Piotrowski, 13 lutego 2016
Mechanicy Shanty
Fot. Kamil Piotrowski
Tak się już jakoś porobiło, że najważniejsze polskie festiwale współczesnej piosenki żeglarskiej i tradycyjnego folku morskiego odbywają się na południu Polski. Wśród nich do czołówki zalicza się "Szanty we Wrocławiu".

Po raz dwudziesty siódmy w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się festiwal, którego pełna nazwa brzmi 27 Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu". Co prawda w pierwszy weekend marca nie usłyszymy zespołów znanych ze sceny stricte folkowej, bo od kilku lat program koncertów ogranicza się już tylko do muzyki morza, ale w koncertach "mokrych folkowców" i folku nie zabraknie - inspirowanego głównie muzyką celtycką i amerykańską, ale nie tylko.

Tegoroczna edycja przebiegać będzie w dn. 3-6 marca, pod znakiem dwóch znaczących jubileuszy 30-lecia... Mechaników Shanty oraz EKT Gdynia.

Mechanicy Shanty, grupa, która wypuściła najwięcej t.zw. żeglarskich przebojów, która inspiruje się zarówno pieśniami irlandzkimi, jak i amerykańską muzyką country czy bluegrassem. Wyłonili się spośród uczestników Warsztatów Marynistycznych i od samego początku w repertuarze mają zarówno tradycyjne szanty, dawne pieśni kubryku (tłumaczone na język polski), jak i współczesne utwory o tematyce żeglarskiej, oparte o tradycyjne melodie lub w całości autorskie. Szybko stali się legendą polskiej sceny marynistycznej. Lider i współtwórca grupy - Henryk Czekała "Szkot", to także wielka osobowość w świecie muzyki marynistycznej.

EKT Gdynia z kolei wywodzi się ze sceny piosenki turystycznej, dopiero po jakimś czasie włączyli do repertuaru autorskie piosenki żeglarskie, mają też w programie kilka szant, interpretowanych rockowo. Podobnie jak Mechanicy, EKT to też "właściciele" wielu żeglarskich, jak i turystycznych przebojów, które napisali równie legendarni co sam zespół, Janek Wydra czy nieżyjący już niestety Irek Wójcicki.

Koncert główny, na którym w sobotę spotkają się oba w.w. zespoły i ich goście (Zejman & Garkumpel, Formacja, Arek Wlizło, Orkiestra Samanta, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Banana Boat, Perły i Łotry, Za Horyzontem, Tonam & Synowie, Flash Creep, Sąsiedzi) zatytułowano "Wiecznie młodzi! - 60 lat Mechaników Shanty i EKT-Gdynia". Co ciekawe, na tym koncercie Tonam & Synowie pokażą się z nowym "basistą", Banana Boat zapromują materiał ze swojej nowej EP-ki, a Sąsiedzi rozpoczną obchody swojego 15-lecia.

Godnym polecenia fanom folku jest koncert, w którym programowo zabrzmią tylko szanty i dawne pieśni pokładów. W piątkowy wieczór, na deskach Starego Klasztoru spotkają się nestorzy i twórcy "polskiej sceny szantowej" zespoły Cztery Refy i Stare Dzwony i ich uczniowie, określani niegdyś jako t.zw. "silesian sound": Ryczące Dwudziestki, Banana Boat, Perły i Łotry oraz Sąsiedzi.

Cały festiwal zostanie zainaugurowany w czwartek (3 marca), koncertem "A Umbriaga wciąż gra", na którym wystąpią wrocławskie zespoły: Orkiestra Samanta, Za Horyzontem, Pod Masztem, W Stronę Portu, Znienacka Project, Jan i Klan oraz gość, zespół Formacja.

Z kolei zakończy tegoroczne "Szanty we Wrocławiu" niedzielny koncert ballad i piosenki żeglarskiej w wykonaniu Ryczących Dwudziestek, Drake oraz duetu Andrzej Korycki i Dominika Żukowska.

Niestety znów z Wrocławia dotarła smutna wiadomość. Na początku lutego zmarł Grzegorz "Furman" Siwek, muzyk i autor piosenek takich wrocławskich formacji jak Róża Wiatrów czy Za Horyzontem. I tak jak kilka lat temu żegnano tu wyjątkową postać - Irka "Messalinę" Wójcickiego, muzyka EKT Gdynia, rok temu specjalnym koncertem pożegnano Roberta "Gronusa" Gronowskiego (członka wrocławskiej formacji Chór Wujów oraz współtwórcę festiwalu), tak i w tym roku przyjdzie żeglarskiej braci żegnać przyjaciela ze sceny.

 

27 "Szanty we Wrocławiu", 3-6.03.2016, Wrocław
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu