Będą szanty
33 Festiwal "Shanties" w KrakowieFestiwal "Shanties" istnieje od 1981 roku. Pierwsza edycja odbyła się w październiku, a po roku przerwy, druga już w lutym. Od tamtego czasu, co roku do Krakowa ściągają fani piosenki żeglarskiej oraz tradycyjnych pieśni morza, w tym szant, z całej Polski, a nawet ze świata. Festiwal szybko stał się wizytówką środowiska, imprezą, na której trzeba było bywać, wystąpić, wydać płytę i powalczyć o nagrody. Grand Prix Shanties to do dziś jedyna nagroda o oddziaływaniu ogólnopolskim. Festiwal ma nadal renomę i jest znany w świecie. Jego atmosfera sprawia, że co roku lista wykonawców chcących tu wystąpić, jest długa. Festiwal trwa przez cztery dni, a każdego dnia oferuje koncerty o różnym charakterze. W tym roku będzie 14 koncertów, ponad 50 godzin muzyki i 33 wykonawców.
Widzowie będą m.in. uczestnikami aż dwóch koncertów jubileuszowych - 75 urodzin nestora polskiej piosenki żeglarskiej Jerzego Porębskiego, autora wielu znanych szeroko i śpiewanych piosenek, m.in.: "Cztery piwka“ czy "Gdzie ta keja". Drugi jubileusz to 20-lecie zespołu Shannon. To zaskoczenie, gdyż Shannon raczej na scenie żeglarskiej się nie pojawiał, poza jednym momentem, bardzo obiecującym, wspólnym projektem realizowanym z innym gigantem polskiej sceny żeglarskiej, zespołem Ryczące Dwudziestki, czyli "Ryczące-Shannon Project". Niestety poza kilkoma koncertami i maxisinglem, projekt nie doczekał się pełnej płyty (tylko singiel) i jakoś przeszedł bez echa. Z pewnością podczas tego koncertu usłyszymy utwory z tamtego okresu.
Fanom prawdziwych szant, marynarskiego śpiewania, i folku w ogóle z pewnością polecić należy dwa koncerty, sobotni Męskiego Chóru Szantowego "Zawisza Czarny", któremu towarzyszyć będą znamienici soliści, znawcy tematu, członkowie i liderzy wielu ważnych dla żeglarskiej sceny zespołów, m.in. Marek Szurawski, Jerzy Ozaist, Henryk "Szkot" Czekała, Wojciech Dudziński. Wcielą się oni w rolę szantymenów, chór w rolę załogi, jeśli jeszcze znajdą się liny, pompy, kabestan - będzie już jak na prawdziwym pokładzie. Trzeba to zobaczyć.
Drugi punkt pełen tradycji, to niedzielny koncert szant. Jak co roku, w samo południe, gromadzi on czołówkę wykonawców, mających jeszcze w repertuarze marynarskie pieśni pracy oraz pieśni kubryku, czyli tańce i piosenki słyszane pod pokładem w czasie wolnym marynarzy. Wezmą w nim udział: Brasy, Cztery Refy, Mechanicy Shanty, Ryszard Muzaj, Perły i Łotry, Marek Szurawski, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Chór Akademii Marynarki Wojennej i The Exmouth Shanty Men, jeden z dwóch zagranicznych zespołów na festiwalu. Drugi to Rosyjska Szanty Grupa "Lodja" (czyli Łódź) - równie godna polecenia folkowcom (nazwa trochę myląca, gdyż śpiewają a cappella tradycyjne pieśni znad rosyjskich rzek i jezior).
Poza tym festiwal może pochwalić się naprawdę mocnymi koncertami dla dzieci (od lat), spotkaniami z ciekawymi ludźmi, pokazami slajdów, filmów i innymi wydarzeniami okołofestiwalowymi, jak nocne spotkania w Tawernie.
Organizatorem festiwalu jest Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki Hals, a szczegóły programu znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia" i na festiwalowej stronie.
33 Festiwal Shanties, 20-23.02.2014, Rotunda, Kraków
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia