Record Store Day

Dzień płyty winylowej
Kamil Piotr Piotrowski, 21 kwietnia 2012
Święto winylowej płyty, muzyki i niezależnych sprzedawców, ale przede wszystkim fanów muzyki, na całym świecie. Pomysł pojawił się w 2007 roku, pierwsze obchody rok później. Dziś to wielkie międzynarodowe święto.

Record Store Day, obchodzony na całym świecie, w każdą trzecią sobotę kwietnia, to święto małych, niezależnych sprzedawców muzyki, sklepów z winylami, ale też kasetami i płytami kompaktowymi. Także święto muzyków, producentów, fanów. Wymyślił je Chris Brown, właściciel niezależnego sklepu z muzyką w Portland w Ameryce. Po raz pierwszy świat usłyszał o Record Store Day w 2007 r. ogłosili je wówczas publicznie:

W licznych wywiadach Michael Kurtz podkreśla jak ważne dla pomyślności akcji było wsparcie samych artystów. Jako pierwszy odpowiedział na wezwanie Paul McCourtney, oficjalnie pierwszę edycję wsparła Metalica pojawiając się w sklepie "Rasputin Music" w Mountain View, jednym z największych niezależnych sklepów w USA. W pierwszym roku akcję wsparło ponadto 10 artystów, wydając specjalne edycje albumu, m.in. Death Cab For Cutie, R.E.M., Stephen Malkmus, Vampire Weekend, The Teenagers, Black Kids, and Jason Mraz. W akcji wzięło udział 300 sklepów.

Po pięciu latach Record Store Day obchodzony jest w 50 krajach przez ponad 1700 sklepikarzy. Tego dnia na świecie pojawia się setki specjalnych, promocyjnych wydań albumów, singli, odbywają się spotkania fanów z muzykami.

Od 2011 głośniej o RSD także w Polsce. portal Folk24.pl od początku istnienia wspiera tą akcję.

Pokaż menu