Port Pieśni Pracy

Festiwal Piosenki Żeglarskiej
Kamil Piotr Piotrowski, 27 grudnia 2010
Rozpoczynał przez wiele lat sezon żeglarskich festiwali. Jeden z najprężniej rozwijających się na Śląsku. Jedyny, który miał dwie edycje, letnią i zimową. Znany z charytatywnych akcji dla potrzebujących i dobrej organizacji.

Zimą 2000 roku grupa miłośników folku morskiego, w tym szant i piosenki żeglarskiej, postanowiła zorganizować w Tychach festiwal. Zaczęło się od „Pieśni Po Pracy”. Rok później, obok edycji zimowej, pojawiła się też letnia, organizowana na terenie ośrodka wypoczynkowego w tyskich Paprocanach. Po raz pierwszy organizatorzy ogłosili wówczas zbiórkę pieniędzy, wtedy dla powodzian. Od tamtej pory działania charytatywne towarzyszyły już każdej następnej letniej edycji PPP. Zbierano kolejno pieniądze dla Fundacji Janiny Ochojskiej i prof. Zbigniewa Religi, ale też na skomplikowane leczenie mieszkańców Tychów i dla przyjaciół szantymenów w potrzebie.

Zimą 2002 r. po raz pierwszy odbył się konkurs dla amatorskich zespołów, w którym nagrodą były m.in. Duży, Średni i Mały Dzwon PPP. Inną wizytówką festiwalu były specjalne, okolicznościowe płyty, m.in. „Szanty dla Pajacyka”, którą, jako pierwszą pod auspicjami PPP, wydano latem 2002 r. Kolejna płyta była biletem wstępu, a inna „Szanty z Sercem”, cegiełką na szczytny cel. Festiwal odwiedziły wszystkie liczące się zespoły polskiej sceny żeglarskiej, gościły też grupy zagraniczne, m.in. Stowaway i Armstrong’s Patent z Holandii czy Les Pirates z Francji. W Tychach miały również miejsce premiery płytowe młodych śląskich grup Leje na Pokład, Pchnąć w tę Łódź Jeża, Sąsiedzi. Tu też, podczas zimowej edycji w 2004 r., ukazał się pierwszy numer Magazynu Miłośników Pieśni Morza „Szantymaniak”, jedynego pisma miłośników szant i piosenki żeglarskiej w Polsce (od 2012 zmienił nazwę na MMPM „Shantyman” i... zawiesił działalność). Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach a gospodarzem zespół Perły i Łotry, z jego liderami Wojciechem „Muzykiem” Harmansą i Michałem „Doktorem” Gramatyką na czele.

W 2016 roku po raz pierwszy w historii nie odbyła się edycja zimowa, a co za tym idzie i konkurs. Wszystkie siły i środki skierowano na organizację letniej, 32 edycji festiwalu. Od stycznia 2017 r. zamiast zimowej edycji odbywa się koncert pt. „Rozgrzewka PPP”. Konkurs na razie został zawieszony.

Dotychczasowi laureaci konkursu, zdobywcy Dużego Dzwonu Portu Pieśni Pracy:

Od 2014 roku organizatorzy wprowadzili też nagrodę specjalną - Grand Prix PPP i Wielki Dzwon PPP dla najlepszego wykonawcy festiwalu oraz Nagrodę Publiczności i Dzwoneczek PPP. Pierwszym laureatem GP została grupa Banana Boat (Sosnowiec), a publiczność uhonorowała grupę Drake (Częstochowa).

Pokaż menu