Warsaw Afrobeat Orchestra

Warsaw Afrobeat Orchestra
Fot. Press
Warsaw Afrobeat Orchestra to zespół nietypowy nie tylko dlatego, że swój debiutancki album wydali w prestiżowej, amerykańskiej wytwórni płytowej, i że w BBC gra ich legenda DJ’ów, sam Gilles Peterson. Nietypowości jest o wiele więcej.

Trudno jest znaleźć orkiestrę, która w tak wyjątkowy sposób łączy afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz czy world music. Doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny, taneczny tygiel, który nie pozwala nikomu ustać w miejscu i już na starcie przykuwa uwagę. Ta różnorodność bierze się m.in. z różnorodnych zainteresowań i doświadczeń artystycznych poszczególnych członków zespołu, którzy doświadczenia zbierali występując z wieloma zespołami sceny folk, world music, rock (m.in. z Village Kollektiv, Żywiołak, Elvis Deluxe czy ShataQS).

Warsaw Afrobeat Orchestra (WAO), jak podkreślają muzycy, to jedyny w Polsce i być może w Europie Wschodniej, afrobeatowy kolektyw. Nie tylko inspirują się nigeryjską tradycją, dorobkiem Feli Kutiego i jego rodziny, ale proponują też coś od siebie, wprowadzając do tej muzyki elementy innych stylów. Wizytówką stały się też dla nich trzy mocne, żeńskie głosy.

Zespół powstał w 2012 roku w Warszawie. W marcu 2013, w formie cyfrowej, ukazała się pierwsza EP-ka grupy. Nagrania przykuły m.in. uwagę kultowej amerykańskiej wytwórni Ubiquity Records, od ponad 20 lat wydającej wartościową muzykę, od afrobeatu po hip-hop, jazz czy elektronikę. W listopadzie 2013 ich nakładem ukazał się winylowy, „czerwony singiel” zespołu pt. „Only Now”, zawierający dodatkowo remix dokonany przez związanego z wytwórnią producenta Bosq z Whiskey Barons.

W Polsce WAO także zwrócili na siebie uwagę. Utwór „Only Now” wybrany został drugim najlepszym polskim utworem roku 2013 w głosowaniu słuchaczy audycji „Strefa Dread” na antenie radiowej Czwórki, a „Your Way” przez kilka tygodni gościł na „Liście przebojów z charakterem” Polskiego Radia RDC.

Zespół zaczął też koncertować na większych wydarzeniach, m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Szkół Artystycznych „Kręgi sztuki” w Cieszynie, podczas warszawskiego Grand Festivalu „Róbrege” czy na antenie audio-video Programu Czwartego Polskiego Radia.

Międzynarodowy sukces singla doprowadził do podpisania umowy z Ubiquity na wydanie debiutanckiego albumu – „Wëndelu” (w marcu 2015), a muzykę z płyty można było też usłyszeć w audycji legendarnego DJ’a BBC – Gillesa Petersona. Z kolei w audycji „Wah Wah 45s”, na antenie brytyjskiego Back2Back FM, „Wëndelu” została płytą tygodnia.

Kolejne sukcesy przyszły szybko. Pod koniec 2016 roku kompozycja „If” Warsaw Afrobeat Orchestra znalazła się na trzeciej kompilacji firmowanej przez argentyński Festival de Afrobeat Independiente. Na kompilacji znalazło się osiemnaście utworów nagranych przez osiemnaście zespołów z całego świata (pisaliśmy o tym tu: „Z Polski do Argentyny”.

Drugi album WAO, „Man is Enough”, został wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w lutym 2017 r. (pisaliśmy o tym tu: „Dziś premiera afrobeatu”). W nagraniach udział wzięli goście: Weronika Grozdew-Kołacińska, ShataQS, Dele Sosimi i Kaleta (Leon Ligan-Majek). Z materiałem z drugiego albumu zespół wystąpił m.in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im W.Lutosławskiego na XIII Hanza Jazz Festiwal, na fetiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar w Białymstoku oraz podczas pierwszej edycji African Beats w Gdańsku.

W marcu 2018 roku grupa nagrała cover zespołu Breakout „Oni zaraz przyjdą tu” autorstwa Tadeusza Nalepy i Bogdana Loebla. Piosenka znalazła się na siódmej pozycji najczęściej granych utworów w 2018 roku na antenie wrocławskiego Radia Luz. Z kolei rok później, idąc niejako za ciosem, w maju 2019 został opublikowany kolejny cover nagrany przez WAO, tym razem z repertuaru grupy Bemibek „Podaruj mi trochę słońca”, autorstwa Aleksandra Bema i Marka Dutkiewicza.

„Antibody” to trzeci album WAO, który ukazał się 15 października 2020 roku i został wydany przez amerykańską wytwórnię Peace & Rhythm w formacie plików cyfrowych oraz niezależną wytwórnię Scriptology na zielonym winylu. Materiał jest w dużej mierze kontynuacją wcześniej obranej drogi, czyli zachowania elementów muzyki europejskiej na gruncie afrobeatu. Eklektyzm, łączenie stylów i gatunków to cechy twórczości WAO. Nowością jest bardziej liberalne podejście do aranżacji i kompozycji, a jednocześnie większa dbałość o naturalność brzmienia i brak nadprodukcji podczas realizacji nagrań.

Ostatnia płyta nagrana już została w nieco zmienionym składzie. Grupę opuścili Iza Byra, Jakub Bruszewski i Dariusz Daniszewski, a w ich miejsce dołączyli nowi muzycy.

Skład:

Dyskografia:

2020 – „Antibody

2017 – „Man is Enough

2015 – „Wëndelu”

 

* - opis na podst. materiałów prasowych zespołu

Strona internetowa: http://www.warsawafrobeatorchestra.com

Archiwum

Pokaż menu