Foliba

Foliba
Fot. Studio Migafka
Grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Energetyczne rytmy i żywiołowy taniec oraz charakterystyczne dla tamtych obszarów instrumentarium to ich wizytówka.

Zaczęło się od pasji jednego człowieka, Łukasza Dembińskiego, który w Brzegu (a konkretnie w Żłobiźnie – małej wiosce graniczącej w Brzegiem), kilka lat przed powstaniem Foliby, dostał w prezencie pierwszy instrument i spotkał ludzi, którzy grali na bębnach. Brzmienie bębnów go oczarowało i czaruje do dziś.

Foliba powstała w 2005 roku, nazwa pochodzi z języka malinke, a oznacza: "foli" - dzwięk, muzyka, "ba" - wielka, wspaniała. W tamtym czasie próby odbywały się w miejskiej kotłowni, a muzycy grali na instrumentach, które częściowo wykonali sami, a wszystkich połączyła pasja do czarnego lądu, jego kultury, muzyki i rytmów. Foliba do dziś wykonuje utwory inspirowane tradycyjną muzyką z krajów Afryki Zachodniej, które są ściśle połączone z niezwykle energicznym i żywiołowym tańcem.

Na początku koncertowali głównie w Brzegu i okolicach, w małych pubach i klubach. Większym sukcesem był występ na jednej z pierwszych edycji Festiwalu "Drum Djemboree" i kilku innych ciekawych imprezach. Z roku na rok grali coraz częściej, w Polsce, a także zagranicą, w Europie, a nawet dotarli na Wyspy Kanaryjskie. Na koncie mają już ponad 300 koncertów, na wielu scenach pojawiali się z muzykami i tancerzami z Afryki, uznanymi na światowych scenach world music, takimi jak: Tahirou Djembe Ouedraogo (Burkina Faso), Ablaye Badji (Senegal), Bouba Kuyateh (Gambia), Adama Dembele (Wybrzeże Kości Słoniowej), Seckou Keita (Senegal), Landing Mane (Senegal), Bouba Diakite (Gwinea).

Jak to w zespołach bywa tak i tu, w ciągu minionych lat zmieniał się skład. W  pierwotnym, obok Łukasza, byli jeszcze Robert Kurtyka, Katarzyna Wyczawska, potem dołączyli Zbigniew Pawłowski i Olga Kamińska, a jeszcze później Grzegorz Dziewicki i Aneta Szlacheta. Dziś nie ma ich już w Folibie.

To co się nie zmienia to to, że od początku działalności czerpią natchnienie u źródeł, podróżując do krajów takich jak: Gwinea, Mali, Burkina Faso, Senegal, Gambia by uczyć się gry na tradycyjnych instrumentach od najlepszych muzyków. Jednocześnie tę wiedzę i umiejętności przekazują sobie nawzajem oraz innym, na organizowanych przez siebie warsztatach bębniarskich i tanecznych zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Dziś w swej działalności wykorzystują charakterystyczne dla afrykańskiej muzyki i rytmu instrumentarium, takie jak m.in.: djembe (dżembe), dundun’y, balafon, shekere. Te, z pozoru proste instrumenty urzekają ich bogactwem możliwości i pięknym, naturalnym brzmieniem.

Po dziesięciu latach od rozpoczęcia działalności, w październiku 2015 roku, nakładem agencji Foliba Management, zespół wydał swoją debiutancką płytę, zatytułowaną "Tan", nagraną z afrykańskim muzykiem Ablaye Badji, który chwilę później dołączył do Foliby.

Skład zespołu:

Dyskografia:

2015 - "Tan"

Video:

"Legenda"

 Ostróda Reggae Festival 2015, koncert z Ablaye Badji 

Stary Klasztor 2015, koncert premierowy płyty

 

 

Strona internetowa: http://www.foliba.pl

Archiwum

Pokaż menu