Zielone i z Chatki
104/5 numer GadekNajnowszy numer Gadek to oficjalny pierwszy i drugi w nowym roku, a redaktorką naczelną cały czas pozostaje Monika Koziołek-Sulima. Czasopismo adresowane jest nie tylko do fanów folku i muzyki świata, lecz również do miłośników tradycji i kultury ludowej.
W tym numerze periodyku dużo uwagi poświęconej zostało tematyce romskiej. Z artykułu Agaty Siemaszko można wiele dowiedzieć się o historii cygańskich rodów muzycznych na Słowacji. W drugim tekście Agnieszka Caban przedstawia kulisy powstającego w Radomiu Europejskiego Centrum Kultury i Edukacji Romów.
Co z działem stricte muzycznym w Gadkach? To przede wszystkim wywiad z palestyńskim trio Joubran, które odwiedziło Polskę w lutym br., częściowo w ramach festiwalu "Ethno Port - Powroty". Z Celso Piną - akordeonistą odważnie łączącym środkowoamerykańską muzykę tradycyjną ze ska, reggae i rapem rozmawiał Marcin Piosik, a Maciej Froński przybliżył postać belgijskiego wykonawcy z pogranicza folku i popu, Barta Peetersa.
Ponadto w najnowszym numerze, jak zwykle, stałe działy: relacje z folkowych koncertów, festiwali oraz podróży (tym razem na Kamczatkę), prezentacje płytowe, recenzje płyt i książek, felietony oraz otwierająca periodyk sonda.
Nie zabrakło w Gadkach działu "Etno-lektura". Nasza redakcyjna koleżanka, Ewelina Grygier, zaprezentowała w nim problematykę "skradzionej tożsamości" potomków niemieckich na Litwie, słowackim Spiszu i Odessie, poruszoną w książce "Niemcy na peryferiach Europy", Karla-Markusa Gausa. Pozostając w kręgu lektur, w Gadkach przeczytamy też recenzję mającej już status kultowej książki Andrzeja Bieńkowskiego "Ostatni wiejscy muzykanci", która w zeszłym roku, po ponad 10 latach, doczekała się reedycji. To wszystko na 44 stronach i uwaga - największa nowinka - po raz pierwszy w historii Gadki można zamówić w naszym sklepie!
Gadki z Chatki nr 104/5, nr 1-2/2013