Szlakiem Domów Tańca na jubileusz

16. Festiwal Wszystkie Mazurki Świata
Witt Wilczyński, 8 kwietnia 2025
Fot. Press
Po raz szesnasty festiwal Wszystkie Mazurki Świata będzie świętem tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu! Przed nami cztery dni koncertów, warsztatów i potańcówek z udziałem najlepszych kapel wsi i miast z Polski, Węgier, Francji i Słowacji.

Festiwal odbędzie się w dniach 23-26 kwietnia. W tym roku koncerty festiwalowe będą opowieścią o idei domów tańca – ruchu, który zrodził się na Węgrzech w latach 70. zeszłego wieku, a w latach 90. dotarł do Polski i Słowacji. Powstał z inicjatywy młodych ludzi zafascynowanych tradycyjną muzyką wiejską – taką, do której tańczono kiedyś na weselach i potańcówkach, zanim została  „upiększona” lub zmieniona w instytucjonalny folklor. W wielu krajach powstały setki inicjatyw i miejsc, gdzie do tańca zaczęły grać tradycyjne kapele, gdzie wracano do korzeni i radości ze wspólnej zabawy. Dobrym przykładem powrotu do tradycyjnego tańca jest Bretania, na zachodzie Francji. Dziś jest to prawdziwe zagłębie lokalnej muzyki, z ponad tysiącem zabaw tanecznych (fest-noz) rocznie. Ruch odnowy rozpoczął się tu już w latach 50. XX wieku.  Podobnym i równie dobrym przykładem jest węgierski táncház.

 

 

W tytułowym, środowym koncercie „Szlakiem domów tańca” poznamy perspektywę powrotu do muzycznych korzeni czterech krajów: Węgier, Francji (Bretanii), Słowacji i Polski. Do tańca muzykę zagrają: Muzička ze Słowacji, Erdőfű z Węgier, dwa duety z Bretanii: śpiewające siostry Guélou i Julien Tymen /Tangi Pensec, grający na bombardzie i bretońskich dudach biniou oraz Janusz Prusinowski Kompania w towarzystwie śpiewającej Marii Siwiec z Gałek, z Radomskiego. A zatańczą towarzyszący każdej z kapel tancerze i wszyscy chętni.

 

 

Czwartkowy koncert „30 lat Domu Tańca w Polsce. Benefis” , będzie świętowaniem jubileuszu stowarzyszenia Dom Tańca. Inicjatywy, która w Polsce zainspirowała setki młodych ludzi do nauki tańca i gry u wiejskich muzykantów, do organizowania w całej Polsce potańcówek, letnich taborów i przeróżnych działań wokół muzyki i kultury tradycyjnej. Zagrają m.in. Tęgie Chłopy, Kożuch, DiaBubu, Biskupianie, Chłopcy z Nowoszyszek, kapela Malika, kapela Wiesi Gromadzkiej, Zwykli Ludzie, Zawiejoki, kapela Raszewskiego.

 

 

Pierwszy dzień festiwalu to również koncert laureatów konkursu Stara Tradycja, a ostatni – Targowisko Instrumentów, z pokazami pracy przy budowie instrumentów, mini koncertami oraz Małymi Mazurkami dedykowanymi dzieciom. I wreszcie zakończenie festiwalu, a zarazem jego kulminacja - 10 godzinna Noc Tańca. W warszawskiej Fortecy na ul. Zakroczymskiej, zagrają do tańca kapele wiejskie i miejskie, z różnych regionów Polski i z zagranicy, m. in. Warszawska Orkiestra Sentymentalna, HrayBery (Polska/Ukraina), Kapela Zastawnych, Gracze z Łęgu, goście z Węgier, Bretanii, Słowacji, Tęgie Chłopy i Janusz Prusinowski Kompania.

 

 

Od środy do piątku, po każdym koncercie można będzie tańczyć do godziny 1:00 w klubie festiwalowym, a od rana do 17:00 uczestniczyć w warsztatach. Czeka nas ponad 60 godzin praktycznej nauki śpiewu, tańca i gry na ludowych instrumentach.

 

Więcej informacji na oficjalniej stronie festiwalu i naszym dziale wydarzenia. Gorąco polecamy!

 

16. Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, 23-26.04.2025, Warszawa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu