Publiczność jej siłą

39 OSPPT YAPA
Kamil Piotr Piotrowski, 12 lutego 2014
YAPA 2013
Fot. Maciej Rubacha
W drugi weekend marca, znów sala gimnastyczna Politechniki Łódzkiej zostanie opanowana przez włóczykijów, łazików, wagabundów, turystów i muzyków sortu różnego, piewców wędrówek wszelakich i wolności. Czas bowiem na Yapę.

Po raz 39 miłośnicy piosenki turystycznej we wszelkich odmianach spotkają się na chyba najbardziej znanym festiwalu tego nurtu, Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej YAPA w Łodzi. Jego rangę porównać można do Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie czy Festiwalu Muzyki Celtyckiej "Zamek" w Będzinie. Wszystkie wymienione są jednymi z ważniejszych imprez dla poszczególnych środowisk związanych z muzyką folkową. Wszystkie są obowiązkowym punktem na festiwalowych czy koncertowych mapach dla początkujących wykonawców oraz tych już uznanych, dla oddanych fanów danego nurtu i tych, którzy chcą się zorientować co w trawie piszczy. Na te festiwale przygotowuje się premiery, tych festiwali się nie opuszcza, choć oczywiście podobnych jest sporo.

Jak co roku, w czasie trzech dni YAPY odbędą się cztery koncerty, w tym dwa konkursowe.
Program 39 edycji powoli jest ujawniany. Polecamy stronę www.yapa.art.pl, jedną z najlepiej redagowanych stron festiwalowych. Dział PR Yapy co roku zbiera nasze najlepsze oceny.
Jednym z ważniejszych punktów programu będzie jubileusz 40-lecia działalności muzyków kultowej grupy Bez Jacka. Grupa co prawda świętowała rok temu 30-lecie pracy artystycznej, ale jej członkowie postanowili sięgnąć jeszcze dalej do historii swojego muzykowania, aż do działalności zespołu „Kant”, w którym występowali Jacek, Janek, Zbyszek Stefańscy i Maksymilian Ziętek. To także legenda sceny turystycznej, ich piosenki nadal są znane i śpiewane na szlakach, a na Yapie zwłaszcza. Szykuje się więc sentymentalny wieczór.
W sobotnim koncercie gwiazd nie zabraknie laureata konkursu poprzedniej Yapy. Tym razem będzie to Mateusz Rulski-Bożek (zdjęcie powyżej) wykonując piosenki własnego autorstwa: „Cedwahapięćoha” oraz „A wolność to szybkość”. Przypominamy, że zgłoszenia do konkursu upływają w dniu 6 marca.

Wśród zapowiedzianych już wykonawców pojawili się też Kuśka Brothers, Nijak i Bohema.

Od początku Yapa jest organizowana przez studentów. Od samego początku związany był z nią Studencki Klub Turystyczny PŁazik oraz Studenckie Radio Żak, potem dołączyło również Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi. Od początku marką tego festiwalu jest jego publiczność, licząca ponad tysiąc widzów (karnety znikają co roku błyskawicznie), która tworzy niesamowity klimat tej imprezy.

YAPA to jeden z najbardziej medialnych festiwali. Co roku jest transmitowana na żywo przez Studenckie Radio Żak oraz TVi LODMAN, dzięki czemu oglądana jest także poza granicami kraju. Rok temu festiwal zagościł między innymi na monitorach w Niemczech, Szwecji, USA, a nawet w polskiej bazie na Antarktyce. YAPA pojawiła się też na dużym ekranie w Anglii w kilku klubach polonijnych. Zatem ci, którzy nie dotrą w tym roku do Łodzi mają szansę koncertów jednak posłuchać.

39 OSPPT YAPA, 12-14.03.2014, Łódź

Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu