Premiera w Trójce

Studium Instrumentów Etnicznych nagrywa
Arkadiusz Rurarz, 14 czerwca 2015
S.I.E. w Trójce
Fot. Piotr Adamkiewicz
Istnieją zaledwie od trzech lat, a już wywołali sporo zamieszania w mediach i na scenach. Chwali ich Maciej Szajkowski z Kapeli ze Wsi Warszawa, poleca Yach Paszkiewicz, znany twórca teledysków, a pomaga prof. Henryk Gembalski.

Pojawienie się na scenie Etno-folkowej w 2012 roku projektu o nazwie Studium Instrumentów Etnicznych spotkało się ze sporym oddźwiękiem zarówno wśród krytyków jak i prezenterów radiowych, a sposób łączenia ze sobą różnych stylistyk muzycznych od jazzu po folk, który ukształtował charakterystyczne brzmienie zespołu, stał się też jego dobrą wizytówką. Poza tym wykonawców inspirujących się muzyką źródeł, ale nowocześnie podchodzących do tradycji swego regionu, nie ma zbyt wielu w świętokrzyskim.

Za całym pomysłem stoi muzyk, kompozytor, performer, organizator i bardzo aktywny artystycznie w regionie, i nie tylko, Piotr "Stiff" Stefański, od ponad 15 lat działający w różnych formacjach, opierających twórczość przede wszystkim na rytmie (Stiff Stuff, Natural Beat Band).

Jak opowiadał nam w rozmowie Piotrek - w odróżnieniu od Stiff Stuff w wersji bębniarskiej, S.I.E. to formuła dojrzalsza i skrojona w zupełnie innych czasach, niezmienna pozostała tylko ich "zwierzęca emocjonalność".

Ta emocjonalność, odniesienie do źródeł, mocna inspiracja tradycją dała upust w zorganizowanym w 2013 roku festiwalu "Stado", gdzie mistyka, transowość, wspólne przeżywanie muzyki, było kanwą programu (patronowaliśmy temu wydarzeniu - przyp.red.).

Początki istnienia Studium Instrumentów Etnicznych to warsztaty bębniarskie, które zainicjował i organizuje cyklicznie Stiff.

- "Dziś grupę tworzy 15 wspaniałych osób, każda z innym bagażem, ale formowanie grupy nigdy się nie zakończyło. To nieustający proces, fascynująca jest już sama obserwacja tego zjawiska. Czasem czuję się jak astronom, obserwujący w przyspieszonym tempie formowanie się galaktyk" - opowiada Piotr Stefański o powstawaniu zespołu.

Dwa lata po oficjalnym odtrąbieniu założenia S.I.E., ukazała się ich debiutancka płyta pt. "Tu nie ma miejsca na strach" (pisaliśmy o tym tutaj - przyp. red.). Tak odpowiada lider na pytanie o innowacyjność tego krążka:

- "Formuła płyty nie jest innowacyjna, jest raczej archaiczna, jest tak stara jak emocje i potrzeba ich wyrażania. Służy do zadawania pytań o to kim jesteśmy, wyrażania tego co trudne do ujęcia w słowa. To rdzeń do budowania wspólnoty, do scalenia się z otoczeniem w transie, w zapamiętaniu, we wspólnotowym misterium."

Tuż po wydaniu przyszedł kolejny sukces, nagroda w konkursie Skoda Auto Muzyka i udział w koncercie laureatów w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, w radiowej Trójce (więcej tutaj - przyp.red.).

O ich muzyce, twórczości, działalności pozytywnie wypowiadają się m.in. Yach Paszkiewicz, słynny twórca teledysków, Maciej Szajkowski - dziennikarz radiowy i lider Kapeli ze Wsi Warszawa, który zaprosił nawet S.I.E. do wspólnej trasy z KzWW pod koniec ub. roku.

Piotr i zespół nie zachłystują się tymi sukcesami i uznaniem, dalej robią swoje. Miło nam poinformować, że w tym roku ukaże się ich kolejna płyta. Na razie Piotr "Stiff" Stefański nie zdradza zbyt wielu szczegołów:

- "To, co się wykluwało na pierwszej płycie, teraz nabrało konkretnego wymiaru, po prostu '3.5.7'. Do nagrań zaprosiliśmy muzyków, z którymi już przyszło nam grać i których wielce szanujemy. Na płycie usłyszymy wybitnego gitarzystę Andrzeja Chochoła, który zasili nasz skład już na stałe, również Henryka Gembalskiego - profesora, który zawsze służy nam dobrą radą i z którym uwielbiamy grać. Duże PE również ucieszył nas i potwierdził swój udział. Zobaczymy kto jeszcze. Lista gości jeszcze nie jest zamknięta. Doceniamy świętokrzyskie marki i nagrywamy w United Records. Świetnie nam się współpracuje z Wojtkiem Niebelskim i Markiem Wroną, mastering zrobimy w Warszawskim AS One. Samo wydawnictwo będzie zawierać 8-13 utworów, i marzy nam się winyl."

Pod koniec czerwca w United Records planowana jest premiera singla, a w okolicach 4 października Studium Instrumentów Etnicznych uświetni wydanie drugiej płyty koncertem w Radiowej Trójce, w Studiu im A. Osieckiej. Zaglądajcie na Folk24, na pewno o tym przypomnimy.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu