Poznamy bliżej Azję

3 Festiwal Radio Azja w Warszawie
Witt Wilczyński, 25 listopada 2017
Kande
Fot. Press
W czasie, gdy przedświąteczna gorączka osiągnie apogeum, w Warszawie zagoszczą egzotyczne brzmienia azjatyckie. Od folkloru po jazzujący soul i muzyczne performanse roztoczy się po stolicy festiwal Radio Azja.

Przed nami już trzecia odsłona stołecznego festiwalu Radio AzjaNa tegoroczną, która odbędzie się 17-20 grudnia, złoży się aż pięć koncertów artystów z Azji. Oprócz tego odbędą się całodniowe warsztaty muzyczne, słuchowiska poświęcone najciekawszym zjawiskom z pogranicza współczesnej i tradycyjnej sceny Dalekiego Wschodu, a także "azjatycki dżem"- zaimprowizowany koncert, w którym wszyscy chętni będą mogli wystąpić u boku festiwalowych muzyków.

Podobnie jak w latach poprzednich, na scenie TR Warszawa, w Mózgu Powszechnym oraz Teatrze Syrena zagoszczą artyści nietuzinkowi. Festiwal rozpocznie japoński budowniczy muzyki dziwnej i twórca projektu "Zombie music", Taro Yasuno.

Kolejne dwa dni obejmą we władanie artyści z Indonezji. Najpierw niepokojąca, etno-minimalistyczna formacja Senyawa, łącząca w swej twórczości bogactwo tradycyjnych, rdzennie indonezyjskich dźwięków oraz własnoręcznie wykonane, "garażowe" instrumentarium. To mix korzennych, prymitywnych brzmień z ekstatycznymi eksperymentami wokalnymi.

Z pewnością nie pozostawią nas obojętnymi Kande - ośmioosobowy zespół mający w składzie trzy gitary, pięć tradycyjnych bębnów oraz nieokiełznane wokale dające w efekcie wybuchową mieszankę indonezyjskiego folkloru, sufickiego mistycyzmu, rockowej werwy i jazzowych improwizacji. 

Dwa ostatnie dni festiwalu należeć będą do Korei Południowej i Bangladeszu. 

Koreański Mouth & Hand Studio to pięcioosobowy zespół z Seulu, na czele którego stoi Lee Sueng-hee, znana miłośnikom nietypowych azjatyckich brzmień z projektu Be-Being, będąca wokalistką sztuki pansori (opery jednego wokalisty) i dla zespołu jest punktem wyjścia do dalszych poszukiwań, zmierzających w stronę muzyki współczesnej.

Wisienką na torcie będzie niewątpliwie występ bengalskiej artystki Shapli Salique sięgające jpo tradycyjną muzykę bengalską, którą w sposób niezwykle wysmakowany łączy z jazzem i soulowymi wibracjami. W swej twórczości sięga po pieśni Baulów, wędrownych mistyków, bożych szaleńców, wykonujących niezwykle emocjonalne utwory, wyrażające duchowe spełnienie i mistyczne doświadczenia. 

Więcej informacji na stronie organizatora festiwalu: www.radioazja.pl

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu