Malisze z Łado i Leli

Trzecia edycja Święta Stado
Witt Wilczyński, 21 maja 2018
Fot. Kasia Schmid via www.swietostado.pl
W trzecią pełnię po równonocy wiosennej, w ostatnią pełnię wiosny, w owidzkim grodzie, pojawi się orszak panien z mieczami. Świat słowiańskich wierzeń, dawnych klechd, rzemiosła i muzyki folkowej przenikną się - już trzeci  raz.

Nie ma czego się bać ani dziwić. Wszak to obrzęd naszych przodków - piszą na oficjalniej stronie wydarzenia jego organizatorzy. Zresztą rzućmy okiem na filmik zapowiadający wydarzenie:

Tym razem główną muzyczną gwiazdą będą zdobywcy Folkowego Fonogramu Roku oraz Wirtualnych Gęśli za płytę "Wiejski Dżez" - Kapela Maliszów!

Dzień wcześniej, podczas wieczornego koncertu, wystąpi kapela Ztrój. Zespół pisze o sobie, że jest to folk szyty na miarę rocka. Skład zespołu to Tyśka Mazurkiewicz (teksty, śpiew, bęben i tańce)  oraz Marek Przewłocki (kompozycje, skrzypce, klawisze i loopy).

Oprócz części muzycznej odbędą się wykłady (m.in. prelekcja o Święcie Stado i orzędowości słowiańskiej od Mitu o Jaryle po ręczniki obrzędowe), warsztaty (motanki, tańce, pieśni) oraz skierowana do najmłodszych Akademia Małego Słowianina.

Niezwykle ciekawie zapowiada się również niedzielny wykład  zatytułowany „Ludowa obrzędowość i tożsamość regionu Kociewia”. Program ramowy (tworzony oddolnie, został dopięty kilka dni temu) zamieściliśmy w dziale wydarzenia.

Dodajmy, że  Święto Stado to wydarzenie, którego pomysłodawcami są polskie środowiska rodzimowiercze i rodzimokulturowe. Stąd też duży nacisk kładziony jest przez organizatorów na informację, że Stado to nie tylko piknik i "profanum" związane z muzyką folkową, wspomnianymi wykładami, warsztatami, pokazami filmowymi i igrzyskami sportowymi ale również (a wręcz przede wszystkim) "sacrum" związane z rekonstrukcją i kultywacją dawnego, słowiańskiego święta.

O nim samym obszernie pisze na swojej stronie były dyrektor warszawskiego Muzeum Etnograficznego, Jan Witold Suliga. My zacytujemy jedynie konkluzję: Warto zaznaczyć, że klaskanie rzeczywiście miało charakter obrzędowy, pieśni i tańce rozumieją się natomiast same przez się. Nie bez powodu, to właśnie w zwrotkach i refrenach upatrywało duchowieństwo nazw bożków i czartów. 

Zapraszamy zatem, razem z organizatorami do Grodziska Owidz, cytując pomysłodawców wydarzenia, niezależnie, czy chcecie uczestniczyć z pełnym zaangażowaniem, czy jedynie przyglądać się z boku, wachlując się liściem paproci. 

Święto Stado 2018, 25-27.05.2018, Grodzisko Owidz

Portal Folk24 jest partnerem medialnym wydarzenia.

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu