Kultur krzyżowanie pod PKiN
13 Festiwal Skrzyżowanie Kultur w WarszawieTrzynastka to szczęśliwa liczba, co podkreślała podczas konferencji Skrzyżowania Kultur Maria Pomianowska, dyr. artystyczna imprezy. W zeszły wtorek zaprezentowano program tegorocznej edycji. Czy spełni oczekiwania widzów?
Fani już niecierpliwie czekają na wrześniowe spotkanie z gwiazdami muzyki świata podczas festiwalu Skrzyżowanie Kultur. W tym roku potrwa ono tydzień, od soboty 23 września do 30 września. W namiocie, rozstawionym tradycyjnie już pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, gościć będziemy artystów z Indii, Kolumbii, Algierii, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji oraz Albanii i Węgier. W tym roku nie przewidziano tematu czy kraju przewodniego.
Festiwal otworzy w sobotę 23.09 koncert Marty Gomez, wokalistki, kompozytorki z Kolumbii, prezentującej karaibskie rytmy oraz Taksim Trio – improwizujących wirtuozów klarnetu, kanuna i baglamy i jednego z najbardziej znanych obecnie zespołów w Turcji. Na zachętę jeden z ich nastrojowych teledysków:
Marta Gomez pojawi się również w niedzielę, 24.09, w specjalnym koncercie dla najmłodszych. Tego samego dnia wieczorem na scenie SK wystąpią artyści z Indii: sitarzysta Purbayan Chatterjee łączący klasyczne ragi z jazzem oraz dwie utalentowane skrzypaczki i wokalistki, siostry Ranja i & Gayatri, specjalizujące się w nutach karnatyckich z południa Indii.
Miłośnicy polskiego etno-folku zapewne będą zadowoleni z wieczoru Sounds Like Poland (środa 27.09), kiedy to wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Adam Strug oraz Kapela ze Wsi Warszawa z muzykami z Mazowsza. Ten ostatni zespół, obchodzący w tym roku swoje 20. lecie przygotował specjalny, premierowy projekt, którego płyta ujrzy światło dzienne już niebawem. Na scenie można spodziewać się najlepszych wiejskich muzykantów z Mazowsza - m.in. Marii Bienias, Marianny Rokickiej, Stefanii Nowaczek, kapeli Zdzisława Kwapińskiego ze Zwolenia, Zespołu śpiewaczego Bandysionki z Kurpiów, zespołu śpiewaczego z Czarni (Kurpie). To swoisty "powrót do korzeni" i hołd złożony wiejskim mistrzom tradycyjnych nut przez członków Kapeli.
Już po raz trzeci na festiwalu zagości Kolektyw Europa (czwartek 28.09), którego celem jest pokazanie najciekawszych fuzji muzycznych z naszego regionu. Tym razem klasyczno-ludowi Vołosi zmierzą się w pojedynku na smyczki ze światowej sławy wirtuozem skrzypiec i mistrzem cytry z Węgier, Félixem Lajkó, który nie boi się wyzwań (poniżej jego nagranie z sesji na łódce). Drugą część wieczoru wypełnią dźwięki orkiestry dętej Fanfara Tirana z Albanii.
Nowością imprezy będzie Tropikalna dyskoteka (piątek 29.09). Po raz pierwszy na tak dużą skalę zaprezentowana zostanie muzyka taneczna: techno połączone z tradycyjną muzyką z Sierra Leone (Kondi Band), południowoamerykańskie rytmy z elektroniką (Meridian Brothers z Kolumbii):
Akcenty pschychodeliczne i dubowe tego dnia zapewni kultowy zespół BaBa ZuLa, który na tureckiej scenie działa nieprzerwanie od 20 lat. Zabawę kontynuować będzie można w barze Studio przy dźwiękach, które wygeneruje DJ Emilie Omar z Francji.
Festiwal zakończą nuty rodem z Afryki w wykonaniu mistrza harfy kora, Ballaké Sissoko, który wystąpi w duecie z wiolonczelistą Vincentem Segalem, oraz występ saharyjskiej wokalistki Azizy Brahim, zaangażowanej społecznie (sobota 30.09). Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących - wykładów i debat o kulturze, warsztatów (tym razem muzyki i śpiewu karnatyckiego oraz kolumbijskiej cumbii). Na powyższe wydarzenia wstęp jest wolny.
Szczegóły programu w dziale „wydarzenia”.
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, 2017, Warszawa