Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku

Wyniki konkursu Polskiego Radia
Kamil Piotr Piotrowski, 18 kwietnia 2018
Basia i Mirek Samosiuk
Fot. Janusz Korbel
Polskie Radio ogłosiło laureatów konkursów "Folkowy Fonogram Roku" i "Fonogram Źródeł" za rok 2017. Nagrodzonych będzie można spotkać na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w połowie maja.

Znamy już laureatów dwóch konkursów, których organizatorem jest Polskie Radio - Folkowego Fonogramu Roku 2017 oraz Fonogramu Źródeł 2017.

Folkowy Fonogram Roku

Otóż Jury Folkowego Fonogramu Roku 2017 w składzie: Lopa Kothari, Jan Pospieszalski, Simon Broughton, Tomasz Janas i Piotr Kędziorek przyznało następujące nagrody:

Pierwszą nagrodę i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2017 otrzymała płyta "Wiejski Dżez" Kapeli Maliszów

Drugą nagrodę za album "Oj borom, borom" otrzymał duet Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński

Trzecią nagrodę za płytę "Wesele" zespół Tęgie Chłopy.

Fonogram Źródeł

Z kolei werdyktem Jury Fonogramu Źródeł 2017 roku w składzie:
 Maria Baliszewska – dziennikarka RCKL
, Anna Borucka-Szotkowska – dziennikarka RCKL, 
Magdalena Tejchma – dziennikarka RCKL, 
dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN
 i prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW

Nagrodę Specjalną otrzymują Barbara Kuzub-Samosiuk i Mirosław Samosiuk za trzypłytową antologię "Pieśni nie tylko święte. Tradycja muzyczna Podlasia", wydaną przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze. Jury przyznaje nagrodę za wybitny wkład w dokumentację tradycyjnej kultury śpiewaczej Podlasia.

Pierwszą nagrodę przyznano Instytutowi Sztuki Polskiej Akademii Nauk za albumy: "Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane" oraz "Melodie stamtąd Cz. 2". Nagrodę przyznano za udostępnienie bezcennych źródeł fonograficznych folkloru polskiego.

Dwie równorzędne drugie nagrody otrzymują:

Stowarzyszenie Katedra Kultury za płytę "Liwiec. Tradycje wokalne wschodniego Mazowsza". Jury przyznaje nagrodę za cenną ideę zestawienia repertuaru źródłowego z jego wiernym współczesnym wykonaniem.
Ewie Grochowskiej i Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Polskiej Wsi za płytę "Tutejsi. Zachowane w pamięci mieszkańców Pomorza Zachodniego". Nagrodę przyznano za wartościowy sondaż środowiskowy, dotyczący niedocenianej kultury muzycznej Pomorza Zachodniego.

Dwie równorzędne trzecie nagrody Jury przyznało:

Stowarzyszeniu Akademia Łucznica za płytę "Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych" za portret wybitnego skrzypka w jego naturalnym środowisku


Fundacji Ważka – autorom płyty "Stanisława Latawiec. W domu Kidów" za bogaty przekrój repertuaru repatriantów z Bośni.

 

Źródło: Polskie Radio

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu