Folksongi o morzu

10 lat grupy Flash Creep
Kamil Piotr Piotrowski, 17 stycznia 2014
Flash Creep
Fot. Kamil Piotrowski
Trudno ich spotkać na polskich festiwalowych scenach (poza żeglarską), choć z powodzeniem nawiązują do klasyki amerykańskiego folku, grają akustycznie, nie tylko country czy bluegrass, i to już od dziesięciu lat.

Zespół Flash Creep to mało znana, ale bardzo ciekawa formacja, działająca głównie na scenie folku morskiego, choć w repertuarze mają też ballady nie związane z żaglowcami i morzem. Zespół powstał w 2003 r., gdy trójka członków grupy Cztery Refy: Iza Puklewicz, Maciej Łuczak i Tomasz Morozowski uznała, że tradycyjna muzyka morza trochę ich ogranicza i rozpoczęła działalność pod nową marką, z nieco innym repertuarem. Pierwszy koncert miał miejsce 8 stycznia 2004 roku w Krakowie i od tamtej pory są już stale obecni w tawernach, pubach, na imprezach i festiwalach żeglarskich w całej Polsce.

Obecnie, obok Izy i Maćka występują w składzie jeszcze Zuzanna Łuczak (śpiew, flet poprzeczny), Paweł Hutny (banjo), Piotr Ruszkowski (mandolina). Ten kwintet od kilku lat podbija swoim brzmieniem coraz to liczniejsze serca fanów. Na koncie jak dotąd mają tylko jedną płytę, zatytułowaną „Sen”.

Utwór tytułowy to polska wersja ballady "Out of the Woods" Sinead Lohan, z albumu "No Mermaind", ale jak pisze Taclem w swej recenzji płyty na folkowa.art.pl "bardziej znana jest wersja grupy Nickel Creek z płyty zatytułowanej po prostu "Nickel Creek" - do tej ostatniej nawiązuje aranżacja Flash Creep."

Repertuar zespołu stanowią głównie piosenki i ballady opowiadające o morzu, o ludziach i sytuacjach z nim związanych, ale też "klasyki marynistycznej poezji", stylizacje szantowe, irlandzka i amerykańska muzyka ludowa oraz utwory autorskie. Osadzenie w amerykańskim folku, bluesie, także country czy bluegrassie, jest wizytówką Flash Creep. Niewielu tak u nas jeszcze (albo znów) gra, z naciskiem na dobre teksty, warsztat, wysoki poziom umiejętności. Iza to uczennica m.in. Simona Spaldinga, skrzypka, badacza folku z USA, Maciek płynnie porusza się w wielu stylach i gitarowych strojach, Piotrek należy do czołówki polskich mandolinistów, gra też na gitarze rezonatorowej, Paweł z kolei wygra na banjo niejeden amerykański klasyk. Dodając do tego wspaniałe, folkowe głosy Zuzy, Izy i Maćka mamy zespół, jakiego ze świecą szukać.

Już 18 stycznia, w Filharmonii Opolskiej zespół obchodzić będzie dziesięciolecie działalności. Na koncert jubileuszowy stawi się mocna reprezentacja wykonawców polskiej sceny folku morskiego i piosenki żeglarskiej. Dla Izy, Zuzy, Maćka, Piotrka i Pawła zagrają: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Banana Boat, Cztery Refy, Formacja, Mechanicy Shanty, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Smugglers, Marek Szurawski i gość z Kanady - Arek Wlizło.

Koncert poprzedzi inne ważne wydarzenie, ślub założycieli FC, Izy i Maćka.

Koncert ma być transmitowany w Radiu Opole, więc ci, którzy nie dotrą, będą mieli także szansę w tym wydarzeniu uczestniczyć.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu