Folkowi finaliści

17. Festiwal Folkowy Nowa Tradycja
Anna Wilczyńska, 3 kwietnia 2014
Konferencja Nowej Tradycji
Fot. Anna Wilczyńska
Za nami konferencja prasowa 17. Festiwalu "Nowa Tradycja", podczas której ogłoszono wstępne wyniki Folkowego Fonogram Roku, Fonogramu Źródeł oraz konkursu dla młodych zespołów. Promowano też płyty wydane ostatnio przez PR.

W tym roku formuła festiwalu i zasady konkursów zostały wyraźnie odświeżone. Pojawią się też nowe przedsięwzięcia i nowe nagrody. Największe zmiany dotknęły Folkowy Fonogram Roku. Ujawniono tylko 10 najlepszych płyt, a głównego laureata poznamy dopiero podczas koncertu finałowego ostatniego dnia festiwalu Nowa Tradycja. Powodem tych zmian była chęć docenienia ciekawych płyt. Grono jury wzbogaciło się o dziennikarzy zagranicznych: Simona Broughtona (Songlines) i Johannesa Theurera (World Music Charts of Europe). Resztę gremium stanowili: Jacek Hawryluk (Polskie Radio), Bartłomiej Chaciński (Polityka) oraz Jakub Borysiak (RCKL). Oto finałowa dziesiątka najlepszych folkowych krążków AD 2013:

Nowym przedsięwzięciem jest wybór Folkowego Fonogramu Dwójki przez słuchaczy. Głosować można smsem do 13 maja na płyty nominowane do FFR (jest ich 40) - szczegóły znajdziecie na stronie radia.

Kolejnym punktem programu było ujawnienie tytułów albumów, które zostały wyróżnione w konkursie Fonogram Źródeł. W dokonaniu wyboru pracowników RCKL wsparła dr Weronika Grozdew-Kołacińska z Instytutu Sztuki PAN i prof. Piotr Dahlig (UW). I tutaj również głównych laureatów poznamy w maju, w trakcie festiwalu. Oto wyróżnione wydawnictwa:

Trzeci ważny punkt konferencji, który zwykle wywołuje niemałe emocje, to ogłoszenie listy finalistów konkursu "Nowa Tradycja". Komisja w składzie: Maria Baliszewska, Jakub Borysiak, Piotr Kędziorek, Anna Szewczuk-Czech, Anna Szotkowska i Małgorzata Jędruch-Włodarczyk, po przesłuchaniu 45 spośród 48 nadesłanych nagrań demonstracyjnych (3 nie spełniały wymogów regulaminowych i nie podlegały ocenie), zakwalifikowała następujących wykonawców:

Należy zauważyć,  że w tym roku zakwalifikowano dużo wykonawców - najczęściej w finale rywalizuje ich około 12.

Nadszedł też czas na ramowe przedstawienie programu i głównych gwiazd festiwalu czyli tureckiej wokalistki Çiğdem Aslan oraz mistrzów klasycznej muzyki Orientu, Kayhana Kalhora i Erdala Erzincana (Iran, Turcja).

Ostatnim punktem programu była promocja multimedialnej publikacji "Źródła muzyki Chopina". Celem wydawnictwa, na które składają się dwie płyty CD i ponadstustronicowa książka jest przybliżenie muzyki ludowej, z którą mógł się zetknąć młody Fryderyk Chopin w trakcie swoich podróży po Polsce. Na krążku znalazły się nagrania z archiwum Polskiego Radia wybrane pod kątem regionu, po którym podróżował artysta oraz pod kątem archaiczności wykonania muzyki (np. bez instrumentów, takich jak harmonia, które pojawiły się w kapelach wiejskich dopiero w XX w).

Źródło: materiały z konferencji i strona festiwalu

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu