Patryka dzień

Scena celtycka na St. Patrick's Day
Aleksandra Szady, 15 marca 2017
JRM
Fot. Press
Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii, jest irlandzkim świętem narodowym. Współcześnie przyjmuje postać wielkich zabaw, licznych koncertów. W wielu miastach na świecie odbywają się specjalne parady. Jak będziemy świętować w Polsce?

Przed nami bardzo gorący weekend. W naszym kraju St. Patrick’s Day, czyli Dzień św. Patryka to coraz bardziej znane święto, a do jego upowszechnienia niewątpliwie przyczyniają się artyści grający muzykę irlandzką, a także szeroko pojętą celtycką. Wpływ tego święta na naszą kulturę z roku na rok coraz bardziej rośnie, a do okolicznościowych koncertów i wydarzeń kulturalnych dołączają coraz to nowe atrakcje.

Trasy koncertowe

W tym tygodniu ruszyły patrykowe trasy koncertowe, niektóre ze specjalnymi akcentami. Dwa zespoły od tych tras rozpoczną świętowanie swoich jubileuszy - piętnastolecie działalności na scenie obchodzi w tym roku zespół Beltaine, a trzydziestolecie Carrantouhill.
Beltaine koncertować będzie m.in. z zespołem tańca irlandzkiego Glendalough, w Krakowie (16 marca), Bielsku-Białej (17 marca), Sandomierzu (18 marca) i Kaliszu (19 marca).
Carrantuohill z kolei wystąpią w Rybniku (17 marca), w Lublinie (18 marca) i w Warszawie, gdzie zagrają dwukrotnie – najpierw w niedzielę w Studiu Radiowej Trójki (19 marca), a potem w Teatrze Roma (21 marca). Oba koncerty to oficjalne rozpoczęcie obchodów 30 urodzin. W Romie zaprezentowany zostanie spektakl "Touch of Ireland - The Storm" z udziałem zespołu tanecznego Treblers. Na koniec Chorzów (24 marca).
Swoją trasę pt. „ St. Paddy's Tour“, przygotował także zespół Shannon. Obejmie ona Ciechanów (15 marca), Olsztyn (16 marca), Zabrze (17 marca) - tu wyjątkowy w swoim rodzaju koncert pod ziemią, w zabytkowej kopalni Guido - i Brwinów (19 marca).
Bardzo pracowicie spędzi czas okołopatrykowy poznańska grupa JRM (Jig Reel Maniacs). Miłośnicy tego zespołu mogą usłyszeć ich w Warszawie (17 marca) – na dwóch koncertach, w Pruszkowie (18 marca), w Sosnowcu (19 marca), we Wrocławiu (23 marca), w Łodzi (24 marca), w Lublinie (25 marca), a zakończą trasę w Puławach. Podczas niektórych koncertów towarzyszyć im będzie zespół tańca Elorien, z którym prezentują projekt muzyczno-taneczny "Eachtra". Gościnnie w Warszawie pojawi się też na scenie Tomasz Frąszczak.
Na czas Św. Patryka uaktywni się także, rzadko ostatnio słyszany, Duan. Swoje koncerty zagrają w Sopocie (16 marca), w Poznaniu (17 marca), w Kaliszu (18 marca), by na koniec wrócić do Poznania (19 marca).
Współorganizator nowego celtyckiego festiwalu na mapie Polski – "Celtyckiej Nocy pod Szerenicą" (lipiec), młody wrocławski zespół Rhiannon również ma w swoim kalendarzu patrykowe koncerty. Zagrają w Grudziądzu (17 marca), w Golubiu-Dobrzyniu (18 marca) i w Szamotułach (19 marca).
Także morscy folkowcy nie spędzą tego czasu bezproduktywnie. Zespół Sąsiedzi najpierw rozkręci sesyjne granie w Gliwicach (17 marca), a potem zagrają jeszcze koncerty w Rudzie Śląskiej (18 marca) i w Warszawie (19 marca).
Nie próżnuje także Mateusz Wójcik i jego projekty "Spektakl Irlandia", skromniejszy w obsadzie oraz słynny już Usłyszeć Taniec. W obu pojawi się na scenie w tym roku gość specjalny – Bridget Madden z Irlandii. A wystąpią w Warszawie (16 i 17 marca), w Sosnowcu (18 marca) i Otwocku (19 marca).

Festiwale i imprezy tematyczne

Duża impreza patrykowa od 8 lat odbywa się w Sosnowcu. W tym roku VIII Weekend Kultury Irlandzkiej organizowany przez zespół taneczny Lia Fail i Klub im. Jana Kiepury, potrwa od czwartku (16 marca) do niedzieli (19 marca). W jego ramach odbędą się pokaz filmu, warsztaty teneczne i muzyczne oraz koncerty JRM i projektu Usłyszeć Taniec.

Z kolei w Lublinie, pod patronatem Fundacji Kultury Irlandzkiej organizowane będą spotkania, prelekcje o Irlandii, kulturze, języku i warsztaty taneczne oraz językowe wraz z koncertami zespołów Sauin (17 marca) i wspomnianych Carrantuohill i JRM.

Interesującą propozycję dla fanów irlandzkich klimatów ma Sopot. Odbędzie się tu wyjątkowy koncert i swego rodzaju performance muzyczno-poetycko-taneczny (15 marca). Tytuł tego spektaklu to „Oileáin Iontach” czyli „Wspaniała Wyspa”, a wystąpią w nim: Brian Lalor (gitara, śpiew), Jack Doherty (gitara, śpiew, flet poprzeczny, saksofon) – obaj z irlandzkiego Cork oraz Diada Irish Dance Fusion duo, Dominic John Sebastian z zespołem w składzie: Paweł Chyziewicz (whistle, bouzouki, akordeon), Paweł Litwinienko (bas), DJS (gitara, śpiew, bodhrán).

I po bretońsku

Na koniec mam dla was coś w nieco innym klimacie. Kultowa bretońska grupa Startijenn, grająca muzykę celtycką oraz algierski wokalista Sofiane Saïdi, śpiewający raï (muzyka arabska z rejonu Oranu) wraz z gośćmi wystąpią w Poznaniu (25 marca) w ramach Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii.
 Będzie to Fascynująca fuzją dwóch z pozoru odległych światów muzycznych, bretońskiego i arabskiego, z domieszką rocka i rapu, gdzie tradycyjne instrumenty bretońskie takie jak bombarda, dudy bretońskie czy irlandzkie lub akordeon oraz egzotyczne – cajon, tabla – odnajdą swoje brzmienie wśród instrumentów współczesnych. A wszystko w transowym rytmie tańców bretońskich emanujących właściwą tylko im energią.

Oczywiście koncertów, wydarzeń z okazji Dnia św. Patryka będzie znacznie więcej. Bardzo popularnym akcentem uhonorowania święta Irlandii stało się ostatnio podświetlanie różnych budynków i miejsc publicznych na zielono. Opowiada o nich m.in., w rozmowie z Folk24, Ambasador Irlandii Gerard Keown – poczytajcie.

Na stronie Ambasady znajdziecie też kalendarium imprez Patrykowych.

A jeśli sami coś organizujecie na Dzień św. Patryka, wrzućcie info o tym w komentarzach pod artykułem.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu