Patryka dzień
Scena celtycka na St. Patrick's DayPrzed nami bardzo gorący weekend. W naszym kraju St. Patrick’s Day, czyli Dzień św. Patryka to coraz bardziej znane święto, a do jego upowszechnienia niewątpliwie przyczyniają się artyści grający muzykę irlandzką, a także szeroko pojętą celtycką. Wpływ tego święta na naszą kulturę z roku na rok coraz bardziej rośnie, a do okolicznościowych koncertów i wydarzeń kulturalnych dołączają coraz to nowe atrakcje.
Trasy koncertowe
W tym tygodniu ruszyły patrykowe trasy koncertowe, niektóre ze specjalnymi akcentami. Dwa zespoły od tych tras rozpoczną świętowanie swoich jubileuszy - piętnastolecie działalności na scenie obchodzi w tym roku zespół Beltaine, a trzydziestolecie Carrantouhill.
Beltaine koncertować będzie m.in. z zespołem tańca irlandzkiego Glendalough, w Krakowie (16 marca), Bielsku-Białej (17 marca), Sandomierzu (18 marca) i Kaliszu (19 marca).
Carrantuohill z kolei wystąpią w Rybniku (17 marca), w Lublinie (18 marca) i w Warszawie, gdzie zagrają dwukrotnie – najpierw w niedzielę w Studiu Radiowej Trójki (19 marca), a potem w Teatrze Roma (21 marca). Oba koncerty to oficjalne rozpoczęcie obchodów 30 urodzin. W Romie zaprezentowany zostanie spektakl "Touch of Ireland - The Storm" z udziałem zespołu tanecznego Treblers. Na koniec Chorzów (24 marca).
Swoją trasę pt. „ St. Paddy's Tour“, przygotował także zespół Shannon. Obejmie ona Ciechanów (15 marca), Olsztyn (16 marca), Zabrze (17 marca) - tu wyjątkowy w swoim rodzaju koncert pod ziemią, w zabytkowej kopalni Guido - i Brwinów (19 marca).
Bardzo pracowicie spędzi czas okołopatrykowy poznańska grupa JRM (Jig Reel Maniacs). Miłośnicy tego zespołu mogą usłyszeć ich w Warszawie (17 marca) – na dwóch koncertach, w Pruszkowie (18 marca), w Sosnowcu (19 marca), we Wrocławiu (23 marca), w Łodzi (24 marca), w Lublinie (25 marca), a zakończą trasę w Puławach. Podczas niektórych koncertów towarzyszyć im będzie zespół tańca Elorien, z którym prezentują projekt muzyczno-taneczny "Eachtra". Gościnnie w Warszawie pojawi się też na scenie Tomasz Frąszczak.
Na czas Św. Patryka uaktywni się także, rzadko ostatnio słyszany, Duan. Swoje koncerty zagrają w Sopocie (16 marca), w Poznaniu (17 marca), w Kaliszu (18 marca), by na koniec wrócić do Poznania (19 marca).
Współorganizator nowego celtyckiego festiwalu na mapie Polski – "Celtyckiej Nocy pod Szerenicą" (lipiec), młody wrocławski zespół Rhiannon również ma w swoim kalendarzu patrykowe koncerty. Zagrają w Grudziądzu (17 marca), w Golubiu-Dobrzyniu (18 marca) i w Szamotułach (19 marca).
Także morscy folkowcy nie spędzą tego czasu bezproduktywnie. Zespół Sąsiedzi najpierw rozkręci sesyjne granie w Gliwicach (17 marca), a potem zagrają jeszcze koncerty w Rudzie Śląskiej (18 marca) i w Warszawie (19 marca).
Nie próżnuje także Mateusz Wójcik i jego projekty "Spektakl Irlandia", skromniejszy w obsadzie oraz słynny już Usłyszeć Taniec. W obu pojawi się na scenie w tym roku gość specjalny – Bridget Madden z Irlandii. A wystąpią w Warszawie (16 i 17 marca), w Sosnowcu (18 marca) i Otwocku (19 marca).
Festiwale i imprezy tematyczne
Duża impreza patrykowa od 8 lat odbywa się w Sosnowcu. W tym roku VIII Weekend Kultury Irlandzkiej organizowany przez zespół taneczny Lia Fail i Klub im. Jana Kiepury, potrwa od czwartku (16 marca) do niedzieli (19 marca). W jego ramach odbędą się pokaz filmu, warsztaty teneczne i muzyczne oraz koncerty JRM i projektu Usłyszeć Taniec.
Z kolei w Lublinie, pod patronatem Fundacji Kultury Irlandzkiej organizowane będą spotkania, prelekcje o Irlandii, kulturze, języku i warsztaty taneczne oraz językowe wraz z koncertami zespołów Sauin (17 marca) i wspomnianych Carrantuohill i JRM.
Interesującą propozycję dla fanów irlandzkich klimatów ma Sopot. Odbędzie się tu wyjątkowy koncert i swego rodzaju performance muzyczno-poetycko-taneczny (15 marca). Tytuł tego spektaklu to „Oileáin Iontach” czyli „Wspaniała Wyspa”, a wystąpią w nim: Brian Lalor (gitara, śpiew), Jack Doherty (gitara, śpiew, flet poprzeczny, saksofon) – obaj z irlandzkiego Cork oraz Diada Irish Dance Fusion duo, Dominic John Sebastian z zespołem w składzie: Paweł Chyziewicz (whistle, bouzouki, akordeon), Paweł Litwinienko (bas), DJS (gitara, śpiew, bodhrán).
I po bretońsku
Na koniec mam dla was coś w nieco innym klimacie. Kultowa bretońska grupa Startijenn, grająca muzykę celtycką oraz algierski wokalista Sofiane Saïdi, śpiewający raï (muzyka arabska z rejonu Oranu) wraz z gośćmi wystąpią w Poznaniu (25 marca) w ramach Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii. Będzie to Fascynująca fuzją dwóch z pozoru odległych światów muzycznych, bretońskiego i arabskiego, z domieszką rocka i rapu, gdzie tradycyjne instrumenty bretońskie takie jak bombarda, dudy bretońskie czy irlandzkie lub akordeon oraz egzotyczne – cajon, tabla – odnajdą swoje brzmienie wśród instrumentów współczesnych. A wszystko w transowym rytmie tańców bretońskich emanujących właściwą tylko im energią.
Oczywiście koncertów, wydarzeń z okazji Dnia św. Patryka będzie znacznie więcej. Bardzo popularnym akcentem uhonorowania święta Irlandii stało się ostatnio podświetlanie różnych budynków i miejsc publicznych na zielono. Opowiada o nich m.in., w rozmowie z Folk24, Ambasador Irlandii Gerard Keown – poczytajcie.
Na stronie Ambasady znajdziecie też kalendarium imprez Patrykowych.
A jeśli sami coś organizujecie na Dzień św. Patryka, wrzućcie info o tym w komentarzach pod artykułem.