Letni kalendarz folkfana

Zapowiednik festiwalowy - lipiec
Anna Wilczyńska, 5 lipca 2012
Open'er 2011 (World Stage)
Fot. Alter Art
Wakacje to dobra pora dla fanów etno, folkloru i folku. Liczne koncerty, tematyczne festiwale i towarzyszące im warsztaty dają możliwość pogłębienia wiedzy oraz szkolenia instrumentalnych i wokalnych umiejętności.

Początek lipca obrodzi imprezami, które mają na celu kultywację muzyki tradycyjnej. Na festiwalu Na rozstajnych drogach, w przepięknej okolicy Lasów Janowskich będzie można nauczyć się śpiewu, tańca i gry na ludowych instrumentach. W programie koncerty mistrzów, zabawy taneczne, projekcje filmowe, gry i zabawy dla dzieci. Podobną formułę mają kolejne imprezy: warsztaty Kurpiogranie w skansenie w Nowogrodzie k Łomży, festiwal Galicja w Gnojnicy na Podkarpaciu oraz organizowany przez Stowarzyszenie Krusznia Festiwal Kultury Tradycyjnej Oj, wiosna, ty wiosna na Suwalszczyźnie. Dodajmy jeszcze, że za miedzą, w niedzielę 8 lipca, w Białostockim Muzeum Wsi Smaki Podlasia wymiesza w muzycznym, bałkańskim kotle m.in. zespół Sarakina.

Z kolei na południu będzie bardziej folkowo: Cieszyn zaprasza na festiwal Kręgi Sztuki i jubileusz 15 lecia Kapeli ze Wsi Warszawa. O poznańskiej Malcie pisaliśmy już, za miedzą z kolei, w niedalekim Gorzowie Wielkopolskim, w tym samym czasie trwa Romane Dyvesa.

Stolica Polski zaproponuje spotkanie z kulturą włoską i grupą Skaddia w ramach imprezy Etno-Praga.

Drugi tydzień lipca to Festiwal Kultur Pogranicza Folkowisko Gorajec i występy zespołów folkowych, m.in. Daga Dana, Vladmirska. Bardzo ciekawą, nie muzyczną, ale bardzo ludową propozycją z drugiego krańca Polski są warsztaty zbierania i rozpoznawania ziół z Hanną "Zielichą" Świątkowską, organizowane przez Dom Tańca Poznań (14-16.07) we wsi Zawada. Natomiast miłośnicy alternatywnych brzmień  w powyższy weekend pojadą zachwycić się kolorami czeskiej Ostrawy, albo bliżej, do naszego Lubiąża k. Wrocławia na Slot Art Festival, gdzie będzie można usłyszeć i zobaczyć dużo zespołów z pierwszej folkowej półki, jak np. Dikanda.

Trzeci weekend lipca to znów komasacja imprez. W Czeremsze zacznie się polecany przez nas folkowy festiwal Z wiejskiego podwórza, a Głuchołazami zawładnie Kropka - zlot fanów piosenki turystycznej, polskiej i czeskiej. W Krakowie ruszą Rozstaje - w tym roku z wieloma premierami i bardzo rozbudowanym programem, skierowanym na wschód. Pozostając na południu, kolejna impreza godna odwiedzenia to jubileuszowa, 30 Łemkowska Watra w Zdyni k. Gorlic m.in. z prezentacją nowego repertuaru zespołu Drewutnia. Z kolei na północy zagra Kwartet Jorgi w trakcie mającego już swoich wiernych fanów Przystanku Olecko. W stolicy kolejny weekend na Etno-Pradze - tym razem zaprezentują się goście z Transylwanii, Palatka Gypsy Band. W Poznaniu odbędzie się polsko-malijski prolog festiwalu world music Ethno Port, który na dobre rozpocznie się dopiero w sierpniu.

Ostatni tydzień lipca to początek Podlaskiej Oktawy Kultur, największej imprezy folklorystycznej na Podlasiu. Tego samego dnia, rusza też impreza dla fanów world music - festiwal Globaltica w Gdyni. W ostatni weekend, po sąsiedzku - bo w Gdańsku i Chmielnie zaczną się Dźwięki Północy - festiwal muzyki inspirowanej folklorem. Tym razem motywem przewodnim spotkań z muzyką pochodzącą z basenu Morza Bałtyckiego będą akordeon i skrzypce. Z kolei na południu, w Wiśle tego samego dnia rozpocznie się jedna z największych imprez folklorystycznych w Polsce, której miłośnicy folkloru nie mogą pominąć w swoich wakacyjnych planach - 49 Tydzień Kultury Beskidzkiej.

To tylko niektóre, najciekawsze propozycje na spędzenie lipcowego urlopu w etno-folkowym i folklorystycznym klimacie. Zapowiada się więc super aktywny lipiec, w którym folk24 starać się będzie Wam towarzyszyć. Propozycje na sierpień już wkrótce.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu