Ossobliwości muzyczne

PR 3, 11 lutego 2010 (czwartek), godz. 0:05

Zapraszam dziś do Trójki, tuż po północy. W programie tradycyjnie muzyka z pogranicza metalowo-drewnianego. W dużej mierze moja audycja powstaje na żywo - inspirowana odzewem słuchaczy.

Tym razem, jednak postaram się odnieść do 2 wątków książkowych. Wspominałem już o 5. części „Kronik Pradawnego Mroku“.  Rzecz dzieje się w mrocznych czasach tuż po epoce lodowcowej, jakieś 6 tysięcy lat temu, w Europie północno-zachodniej (...).

Drzewa są tu większe, omszałe, przyroda rządzi się swoimi prawami… By lepiej opisać te okoliczności przyrody, autorka Michelle Paver, przyjechała do … Białowieży i spędziła tam sporo czasu, chodząc po zwierzęcych ścieżkach i obserwując bobry na puszczańskich jeziorach…

A to da nam możliwość przypomnienia Białowieży w utworach Valravn z Wysp Owczych

(Białowieska) i fińskiej formacji folk metalowej, która wykorzystała śpiew białowieskich ptaków w jednym z utworów. Dokąd dobrniemy, rozpoczynając podróż w Białowieży? Może na Białoruś, śledząc losy Jaćwingów, ludzi lasu, zmuszonych, po klęsce w bitwie z Krzyżakami, do opuszczenia swych siedzib???

Z pewnością jednak zabrzmi TYR i jego opowieści rodem ze skandynawskich sag. Powodem powrotu do TYR’owej opowieści jest nie tylko niezwykłe piękno ich pieśni, ale też i drugi wątek książkowy - "Legenda o Sigurdzie i Gudrun” J.R.R. Tolkiena.

Tyr, Yggdrasil z Wysp Owczych - czyli powrót do sag i do Eddy Starszej. Tym razem za sprawą Tolkiena właśnie. To, że zajmował się Eddami i literaturą staronordyjską podczas pobytu w Oxfordzie, wiadomo. Założył nawet stowarzyszenie Coalbeaters’ów, zbierających się w celu tłumaczenia reliktów dawnej, północnej literatury.

Usłyszymy dwie nowe pieśni, oparte na wydarzeniach opisywanych w Eddach. Poezja eddaiczna, czerpiąca z dawnych mitów, odwołująca się do nich i tak w nich zanurzona, że pozbawiona kontekstu, dziś nieczytelna, znalazła w osobie Tolkiena znakomitego tłumacza. Dawny obraz, niezrozumiały, pozbawiony istotnych fragmentów (Edda przeżyła pożar i powódź w Kopenhadze), poskładany na nowo, opowiedziany tym razem we współczesnym, angielskim języku a znakomicie spolszczony przez Katarzynę Staniewską i Agnieszkę Sylwanowicz, trafia nam do rąk jako opowieść jasna i klarowna.

W konkursie błyskawicznym, dla słuchaczy, będziemy mieli egzemplarz "Złamanej Przysięgi" V tomu "Kronik Pradawnego Mroku". Tolkienowska „Legenda o Sigurdzie i Gudrun” ma już wyczerpany nakład, ale za 2 tygodnie będą do wygrania Jasienicy „Myśli o dawnej Polsce” - podobnie jak Tolkien, z Wydawnictwa Prószyński i s-ka.

 

Playlista "Ossobliwości muzyczne", Polskie Radio Program III - 11.02.2010r.

 

  1. Krajobraz z wilgą i ludzie - Marek Grechuta
  2. Słowiańska vendetta - Saltus
  3. Pieśń wojny - Saltus
  4. Triumf - Saltus
  5. Magnificat - Amaryllis
  6. Gopło - Kwartet Jorgi
  7. Awen - Unshine
  8. Gathering of the Kindred Spirits - Unshine
  9. Catherine His Beloved - Unshine
  10. Bialowieska - Valravn
  11. Visions of Death - Wolfchant
  12. Koder pa snor - Valravn
  13. Sigurd - Sąsiedzi
  14. Regin Smiður - Týr
  15. Milcząca Flota - Strefa Mocnych Wiatrów

 

 

Uwaga - 18-go lutego jadę na Targi Metal Expo do Helsinek i mam nadzieję, że przywiozę trochę dobrej muzyczki.

Na pewno wątek opowieści islandzkich przecieknie do „Źródeł“ w Dwójce. Będzie też wywiad z wydawczynią arcyciekawej płyty poświęconej najstarszym islandzkim opowieściom… Radzę zachować czujność i szperać w zapowiedziach na stronie, bo będę przypominał o audycji.

 

Pokaż menu